Oświetlenie wokół przydomowego basenu – na co postwić?

0
3

Właściciele domów, jeśli tylko mogą sobie na to pozwolić, starają się wygospodarować miejsce na przydomowy basen. To świetny pomysł, bo pozwala na podejmowanie aktywności fizycznej, relaks nad wodą, ale bez konieczności wyjeżdżania gdzieś daleko.

Aby jednak komfortowo korzystać nie tylko z basenu, lecz również przestrzeni wokół niego, nie obejdzie się bez właściwie dobranego oświetlenia. Na co warto postawić w tym miejscu i jak prawidłowo dobrać poszczególne punkty świetlne?

Pływanie po zmroku, czyli jak zadbać o atmosferę

W sezonie letnim domownicy z basenu korzystają głównie za dnia, jednak pora wieczorowa to połączenie wyjątkowej atmosfery oraz nieco niższej temperatury. Pływanie właśnie wieczorem potrafi być ciekawym sposobem na relaks i wytchnienie od upalnych dni.

O atmosferę dbamy na rozmaite sposoby. Jeśli w grę zaś wchodzi ta, którą chcemy uzyskać w przestrzeni, w której znajduje się basen, powinniśmy przemyśleć, jakie lampy się tutaj sprawdzą. Najlepiej zaplanować oświetlenie już na etapie projektowania domu, ponieważ trzeba przemyśleć, gdzie znajdą się poszczególne gniazdka, jak będzie umieszczona i przystosowana cała instalacja elektryczna.

Przygotowując tę realizację na etapie projektowania domu i ogrodu można oszczędzić sporo czasu i pieniędzy. W późniejszym czasie jest bowiem możliwe zainstalowanie oświetlenia, ale to zadanie trudniejsze i pochłaniające większe zasoby finansowe.

Oświetlenie w przestrzeni wokół basenu

Przejdźmy do konkretnych propozycji. Na jakie lampy postawić? Musimy pamiętać o tym, że basen równa się zachlapania wodą i wilgoć. Oświetlenie zewnętrzne musi zatem posiadać możliwie wysoki parametr IP, który informuje między innymi o wodoszczelności. Szukając lamp zewnętrznych do zastosowania nie tylko w przestrzeni, w której znajduje się basen, warto zwrócić uwagę na propozycje, które posiada sklep https://lampy.it/.

Generalnie sprawdzają się minimalistyczne źródła światła. Proste, estetyczne, zapewniające uzyskanie odpowiedniej atmosfery, a przy tym oświetlające w sposób wystarczający, by swobodnie korzystać z basenu oraz wytyczonych wokół niego ścieżek.

Lampy na elewacji

Oświetlić można również elewację. Lampy zainstalowane na ścianach budynku, których światło będzie kierowane ku dołowi, zaoferują nieco tajemniczą aurę. Mogą być one uzupełnieniem innego rodzaju oświetlenia zastosowanego zdecydowanie bliżej basenu.

Pomyślmy o naświetlaczach, które są niezwykle funkcjonalne i dają przyjazne światło. Ich konstrukcja wpisuje się w potrzeby praktycznie dowolnej architektury obiektu oraz aranżacji przydomowej przestrzeni.

Trwałe i energooszczędne

Niezależnie od tego, jakie ostatecznie lampy wybierzemy do przestrzeni wokół basenu, zwróćmy uwagę na ich trwałość oraz energooszczędność. Oświetlenie będzie bowiem nieustannie narażone na działanie czynników zewnętrznych, a częste użytkowanie nie powinno znacząco podwyższać rachunków za prąd.

Z powyższymi wskazówkami uda się znaleźć lampy, które doskonale spełnią swoje funkcje i uatrakcyjnią przestrzeń, w której znalazł się basen.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge