Oszczędzanie na mieszkanie – własne M bez długów?

0
189

Kupno mieszkania to spore przedsięwzięcie. Wejście bez długów, pożyczek i kredytów w zakup własnych czterech kątów, jest trudne i mało realne. Oszczędzanie na mieszkanie wymaga czasu, wytrwałości i oczywiście pewnych wyrzeczeń. Jednak przy dobrym planowaniu, rozpisaniu własnego budżetu, okaże się, że znajdziemy sporo miejsca na oszczędności. Podpowiadamy, jak rozplanować swoje wydatki i gdzie szukać oszczędności. A na koniec, z których form finansowania korzystać, by dobrze na tym wyjść.

Oszczędzanie na mieszkanie – krok po kroku

Nawet, jeśli jakimś sposobem uda nam się każdego miesiąca odłożyć tysiąc złotych bądź więcej, to i tak potrzeba będzie wielu lat, by móc kupić mieszkanie. Nie ma co liczyć na wygraną na loterii, a podwyżki, premie i rozmaite dodatki finansowe, to wciąż zbyt mało. Praca zagranicą? Okey, to często nawet kilkukrotnie wyższe dochody. Niestety nie każdy ma taką możliwość, a nawet jeśli, to cztery kąty są zwykle potrzebne dość szybko, a odkładanie może trwać w nieskończoność.

Nie oznacza to jednak, że oszczędzanie na mieszkanie nie ma sensu. Wręcz przeciwnie! Im większy jest nasz wkład własny, tym mniejszy kredyt będzie potrzebny. Co za tym idzie, dodatkowe obciążenia finansowe każdego miesiąca nie będą aż tak odczuwalne. Poza tym szybciej uporamy się ze spłatą kredytu w wysokości kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy niż kilkuset.

Zacznij od budżetu

Oszczędzanie na mieszkanie zacznijmy od najprostszego, a zarazem najtrudniejszego. Rozplanujemy swój miesięczny budżet. Wyznaczając sobie cele względem oszczędzania na każdy miesiąc, ale i w skali rocznej. W ten sposób łatwiej kontrolować swoje wydatki i panować nad finansami. Nawet wtedy, gdy pojawiają się nieplanowane sytuacje, jak choroba, usterki, naprawa auta.

Zastanówmy się, z których wydatków nie jesteśmy w stanie zrezygnować. Określmy te priorytetowe, ale i te, które są całkowicie zbędne. Szukajmy alternatyw podczas swoich zakupów. Na co dzień nie zważamy na to, ile za co płacimy. Chociażby idąc po zakupy spożywcze. W skali miesiąca ta przysłowiowa „złotówka tu, złotówka tam”, zamienia się w niemałe kwoty.

Nie musimy rezygnować ze wszystkich przyjemności, zakupów i hobby, ale zawsze jesteśmy w stanie nieco je ograniczyć. A i oszczędzanie można zacząć od zwracania uwagi na to, w jaki sposób korzystamy z elektryczności, wody, ogrzewania.

Porównaj oferty placówek

Po kredyt zwykle udajemy się do wybranej placówki bankowej. Na równi z planowaniem budżetu, sprawdźmy, co mają nam do zaoferowania banki. Na rynku nie brakuje opcji dofinansowań. Ciekawych propozycji dla stałych klientów lub dla nowych. Każda placówka będzie mieć coś innego do zaoferowania. Wiedząc, na co możemy liczyć, zyskujemy również wiedzę, jaki wkład własny będzie nam potrzebny.

Oszczędzanie na mieszkanie to zatem działanie wielokierunkowe. Dobry plan, opracowany budżet i porównanie ofert. Ale to możliwe! Zacznij już teraz, by przybliżyć się do wymarzonych czterech kątów.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge