Ozdobne opakowania – nie tylko po to, by dekorować

0
519
Ozdobne opakowania - nie tylko po to, by dekorować

W prezentach ważna jest nie tylko zawartość, ale również otoczka, czyli ozdobne opakowania. Nawet skromny podarek może wyglądać efektownie i wzbudzać zachwyt, jeśli zostanie elegancko zapakowany. Wcale nie potrzeba tu wyszukanych materiałów. Wystarczą te, których używamy zazwyczaj i kilka dodatków, które można zrobić samodzielnie. Potrzebny będzie też oryginalny pomysł. Pomysłów DIY na oryginalne opakowanie można szukać w sieci.

Sposób pakowania prezentu zależy od wielu rzeczy. Ważny jest nie tylko kształt i rozmiary prezentu, ale przede wszystkim okoliczności oraz osoba, którą zamierzamy obdarować. Inaczej, zapakujemy biżuterię, książkę, czy kosz owoców. Poprzez ozdobne opakowania możemy wyrazić nasz stosunek do drugiej osoby. Szacunek, sympatię, a nawet głębsze uczucie. Dlatego nie można bagatelizować tego, w co zapakowany zostanie prezent. Zwłaszcza jeśli zależy nam na drugiej osobie.

Dlaczego opakowania są ważne?

Gdyby sposób pakowania nie był tak istotny, nie nabrał takiego znaczenia wśród osób zajmujących się marketingiem. Sprzedaż niemal każdego produktu wymaga projektu graficznego opakowania, którym zajmują się graficy oraz specjaliści od wizerunku marki. Wszystko dlatego, że osiągnięty efekt wizualny wpływa w ogromnym stopniu na decyzje zakupowe konsumentów.

Co prawda pakowanie prezentów nie wymaga tak dużego zaangażowania czasu, pracy i tylu specjalistów, warto jednak dołożyć starań, by i w tym przypadku efekt zaskoczył osobę, która otrzyma podarek. Pomijając bowiem to, co znajduje się w środku paczki, niezwykle istotne jest również to, ile włożyliśmy starań w jej przygotowanie.

Warto pamiętać także o tym, że rodzaj opakowania powinien być uzależniony od wielu rzeczy. Jedną z nich jest wiek osoby, której chcemy wręczyć podarek. Innego opakowania użyjemy, jeżeli przygotowujemy prezent dla dziecka, a innego, jeśli planujemy go wręczyć osobie w dojrzałym wieku. Po drugie istotna jest płeć osoby obdarowywanej, po trzecie stosunki, jakie nas z nią łączą (ukochana osoba, kolega z pracy, dziecko), a po czwarte okoliczności, z powodu których przygotowaliśmy prezent.

W każdym przypadku ozdobne opakowanie ma wskazywać na nasze zaangażowanie,  szacunek i sympatię do drugiej osoby, wywołać radość w jej sercu oraz uśmiech na twarzy, a także rozbudzać ciekawość na temat tego, co może znajdować się w środku.

Ozdobne opakowania – gotowe produkty i DIY

Przygotowując prezent, mamy do wyboru szeroki asortyment opakowań. Gotowe produkty można kupić w sklepie papierniczym albo hurtowni opakowań. Znajdziemy wśród nich ozdobne opakowania kartonowe, papier do pakowania, wstążki, tasiemki, celofan i wiele innych. Można poprzestać na takich akcesoriach albo uzupełnić je o własne, ciekawe pomysły. Inspiracji na opakowania DIY dostarczają  tematyczne portale i blogi internetowe. Na niektórych z nich możesz krok po kroku sprawdzić, jak należy przygotować ozdobne opakowania. Tradycyjne materiały można uzupełnić o efektowne zdobienia wykonane z kawałków tkaniny, guzików, cekinów, kamieni albo szyszek. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć oraz od okazji, na jaką prezent jest przygotowywany.

Dla osiągnięcia pożądanego efektu bardzo ważne jest też stworzenie odpowiedniego klimatu. Cała otoczka wokół prezentu nie ogranicza się do ozdobnego opakowania. To również nastrój, osoby, które znajdują się wokół oraz sceneria. Jeśli podczas wręczania prezentu ma być romantycznie, warto pokusić się o świece, które pomogą zbudować odpowiedni nastrój, a jeśli zależy nam przede wszystkim na tym, by było wesoło, postarajmy się, by wokół było wielu optymistycznie nastawionych przyjaciół.

Ozdobne opakowania grają bardzo ważną rolę. Jednak przygotowanie prezentu na wyjątkową okazję nie kończy się na nich. Bardzo ważne jest też stworzenie odpowiedniej atmosfery i przygotowanie scenerii.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge