Pielęgnacja oświetlenia. Zadbaj o swoje lampy!

0
147
Pielęgnacja oświetlenia

Oświetlenie w domu przede wszystkim spełnia funkcje praktyczne. W dużej mierze jest także dekoracją. Ozdobą poszczególnych przestrzeni. Dobrze dobrane daje poczucie bezpieczeństwa, pozwala efektywnie pracować i uczyć się, a do tego tworzy ciepły klimat. Aby przetrwało możliwie długo, nie zmieniając swoich właściwości, jak i niezmiennie będąc ozdobą, należy o nie odpowiednio zadbać.

Pielęgnacja oświetlenia wymaga zastosowania środków zalecanych przez producenta. Nie zawsze jednak mamy do dyspozycji szczegółową instrukcję. Na rynku znajdziemy jednak sporo środków, które idealnie nadają się do prawidłowej pielęgnacji lamp i opraw. Część z nich każdy z nas posiada w domu, inne zaś to środki przeznaczone do profesjonalnego czyszczenia lamp, które można dostać w większości sklepów.

Przygotowanie do czyszczenia

Czyszczenie i pielęgnacja oświetlenia muszą być dokonywane regularnie. Tylko w ten sposób nasze ozdoby dające przyjazne światło, przez długi czas będą cieszyć oczy i wszystkich domowników.

Metody oraz środki czyszczące należy dobierać w zależności od materiału, z jakich wykonana jest lampa oraz jej oprawa. Na pierwszym miejscu stawiamy jednak bezpieczeństwo. Należy wyłączyć zasilanie lampy. Jeśli to możliwe, zaleca się zdjęcie lampy, szczególnie ciężkich i składających się z dużej liczby elementów żyrandoli. Rozmontowanie kloszy, wykręcenie żarówek i tych elementów, które można po czyszczeniu bez problemu złożyć.

Mycie żarówek

Żarówki dają nam światło, ale ich zakurzone transparentne czy też mleczne szkło sprawiają, że uzyskujemy mniejszy stopień oświetlenia, a do tego lampa nie prezentuje się zbyt dobrze. Żarówki dobrze poddają się przecieraniu suchą ściereczką. Mocniejsze zabrudzenia można potraktować lekko zwilżoną i dobrze wyciśniętą szmatką. A te, które nie schodzą pod wpływem wody, należy przetrzeć delikatnie wacikiem nasączonym niewielką ilością alkoholu.

W przypadku żarówek nie stosujemy żadnych tłustych środków czyszczących, ponieważ trudno je usunąć, mogą pozostawiać ślady, a miejsca nimi pokryte bardziej się nagrzewają.

Nim wkręcimy żarówki z powrotem na swoje miejsce, należy je dokładnie wytrzeć do sucha.

Pielęgnacja elementów wykonanych z różnych materiałów

Części stałe czyści się na sucho bądź z zastosowaniem środków, które wskazał producent. Jeśli brakuje informacji o metodach czyszczenia i środkach przeznaczonych do pielęgnacji, należy wybierać te, które są najmniej inwazyjne.

Delikatne lampy papierowe oraz drewniane, poza suchą szmatką, dobrze znoszą odkurzanie. Trzeba jednak mieć do dyspozycji mały, ręczny odkurzacz, najlepiej z możliwością ustawienia mocy ssania. Z domowych sposobów – dobrze sprawdza się rolka do ubrań, która doskonale zbiera kurz, paprochy i tym podobne zabrudzenia. Zarówno z nierozłożonej lampy, poszczególnych elementów już po rozłożeniu, a także przewodów i linek, na których wiszą lampy.

Plastikowe, szklane oraz kryształowe elementy należy czyścić w wodzie z dodatkiem delikatnego środka do mycia. Do wody, w której myjemy części szklane oraz kryształowe, można dodać odrobinę octu. Dzięki temu nie będą powstawały zacieki, a całość zyska na pożądanym błysku. Do tego dochodzi obowiązkowe polerowanie, poza plastikowymi elementami, które wystarczy wytrzeć do sucha.

Drewno i papier

Drewniane i papierowe lampy wymagają szczególnej troski. Przemoczenie tych materiałów może skutkować zniszczeniem lampy i jej oprawy.

Abażury wykonane z płóciennych materiałów można delikatnie wyprać w ciepłej wodzie, dodając łagodny płyn do prania tkanin i stosując miękką gąbeczkę. Lampy wykonane z materiału, jakim jest chintz, nie mogą być moczone. Tutaj sprawdzi się wilgotna gąbka, a następnie przecieranie suchą irchą.

Pośród propozycji na rynku oświetleniowym znajdziemy między innymi nowoczesne lampy. Te, których abażury wykonane są z pergaminu, cechuje największa efektowność, ale i delikatność. Pergamin należy regularnie wycierać z kurzu, ale tylko na sucho. Nie przetrwa ani kropli wody. Trudniejsze zabrudzenia dobrze poddają się działaniu gumki do mazania.

Do czyszczenia drewna najczęściej znajdziemy specjalne preparaty. Dobrze, aby zawierały wosk, który odpowiednio zadba o ten materiał. Po czyszczeniu należy wypolerować poszczególne elementy dla uzyskania połysku.

Najbardziej wymagające kryształowe żyrandole

Kryształowe żyrandole to zwykle fantazyjne konstrukcje. Bogato zdobione lampy, które kipią luksusem i elegancją. Cała masa elementów, różnej wielkości. Kształtów i bardzo delikatnych części. Czyszczenie bez zdejmowania może odbywać się jedynie przy pomocy miotełki do usuwania kurzu. Dla dokładnej pielęgnacji wszystkich, nawet najmniejszych elementów, żyrandol trzeba zdjąć i rozłożyć.

Mycie żarówek, elementów szklanych i kryształowych odbywa się w taki sam sposób, jak uprzednio wspomniane. Warto pamiętać o tym, by woda do mycia była letnia. Dodatek octu zapobiega powstawania nieestetycznych zacieków, z kolei wacik nasączony odrobiną alkoholu i późniejsze polerowanie, pozwolą uzyskać błysk na długi czas.

Elementy chromowane należy czyścić w wodzie z mydłem. Po myciu ponownie nie obejdzie się bez wytarcia do sucha. Metalowe elementy należy potraktować środkami, które przeznaczone są do danego rodzaju metalu. Łagodny roztwór octu sprawia, że wypolerowane nasączoną roztworem szmatką, metalowe elementy, nie będą tak szybko matowieć. Z kolei kute żelazo można wypielęgnować z pomocą szmatki nasączonej naftą.

Regularne czyszczenie

Jak w przypadku wszystkich przedmiotów, mebli, elementów dekoracyjnych czy też urządzeń, tak i regularne czyszczenie oświetlenia pozwala przedłużyć jego trwałość. Na co dzień wystarczy miotełka lub sucha szmatka do pozbycia się kurzu. Niekiedy wilgotna ściereczka, która pozwoli pozbyć się trudniejszych zabrudzeń.

Dokładne czyszczenie wszystkich elementów wymaga poświęcenia większej ilości czasu, jak i zastosowania odpowiednio dobranych środków. Efekty końcowe są jednak tego warte. Ciepłe, przyjazne światło i lampy, które przez długi czas prezentują się wyjątkowo.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge