Pielęgnacja trawy wokół domu

0
175
Pielęgnacja trawy wokół domu

Pielęgnacja trawy na posesji pozwala na utrzymanie estetycznego wyglądu przestrzeni zlokalizowanej wokół domu. O niezwykle efektownej murawie przypominającej zielony dywan marzy niejeden właściciel działki. Oczywiście taki efekt jest możliwy do osiągnięcia, jednak wymaga nieco wysiłku. O tym, jak dbać o trawnik opowiadam poniżej.

Właściwa pielęgnacja trawy należy do jednych z najbardziej czasochłonnych i pracochłonnych prac, jakie wykonuje się w ogrodzie. Do tego jest kosztowna. Jednak jeśli zależy nam na pięknym wyglądzie trawnika, to jest to gra warta świeczki.

Piękny trawnik

Idealny trawnik to taki, który charakteryzuje się soczystą zieloną trawą, pozbawiony jest chwastów, a do tego ma mocną  strukturę i równą długość. Niestety ta wizja często pozostaje tylko w sferze marzeń właścicieli ogrodów. Szereg czynności, które należy wykonać po drodze do realizacji celu, niejednokrotnie przekracza ich możliwości, czy to za sprawą zbyt wysokich, koniecznych do poniesienia kosztów, czy też braku czasu.

Istnieje alternatywa, która polega na zatrudnieniu do pielęgnacji trawy firmy zajmującej się zakładaniem i utrzymaniem ogrodów. Niestety związane z tym koszty są na tyle wysokie, że właściciele ogrodów często i tak wykonują wiele prac samodzielnie.

Dlatego, moim zdaniem warto stanąć na wysokości zadania i postarać się o przeprowadzenie wszystkich prac od początku do końca na własną rękę. Co prawda będzie ich nie mało, ale kto sobie z tym poradzi, jak nie my ?… Przejdziemy przez podlewanie, nawożenie, pielenie, aerację, piaskowanie, wertykulację oraz szereg innych zabiegów, które trzeba wykonać na trawie.

Pielęgnacja trawy krok po kroku

Wraz  z nastaniem wiosny rozpoczynają się prace w ogrodzie. Pierwszą konieczną do wykonania czynnością jest wertykulacja trawnika. Jest to zabieg polegający na jego wyczesywaniu oraz nacinaniu darni do głębokości ok. 5 cm. W ten sposób pozbędziemy się z trawnika martwej trawy i rozluźnimy nieco murawę. Wertykulację można prowadzić ręcznie za pomocą specjalnych, przeznaczonych do tego celu grabi albo kultywatora.

W kolejnym kroku przychodzi czas na aerację, czyli napowietrzenie systemu korzeniowego trawy. Pielęgnacja trawy poprzez aerację polega na jej nakłuwaniu do głębokości 10 cm. Dzięki temu zabiegowi poprawimy strukturę gleby i pobudzimy trawę do wzrostu. Następnie należy wykonać piaskowanie, czyli wypełnianie powstałych w trakcie aeracji otworów w glebie piaskiem.

Wymienione powyżej czynności mają duże znacznie dla późniejszej kondycji trawy. Po ich zakończeniu można przystąpić do nawożenia. W tym celu należy rozrzucić warstwę kompostu. Jeśli nie posiadasz kompostu, możesz wykorzystać do nawożenia biohumus (nawóz z odchodów dżdżownic kalifornijskich) lub nawozy mineralne (wybieraj te, które określane są jako wiosenne).

Nawozy zawierają dużo cennego dla roślin azotu. Do systemów korzeniowych docierają, wprowadzane w głąb gleby przez drobne organizmy, przede wszystkim dżdżownice.

Co dalej?

Pielęgnacja trawy w okresie wiosennym to jeszcze nie koniec prac. Trawnik odwdzięczy się nam pięknym wyglądem, jeśli  będziemy o niego  dbać przez cały sezon. Konieczne jest zatem prowadzenie dalszych prac, takich jak podlewanie, koszenie, nawożenie i usuwanie chwastów. O tym, jak należy dbać o trawnik w sezonie,  postaram się opowiedzieć w jednym z kolejnych wpisów.

Mam nadzieję, że udało mi się zwrócić Waszą uwagę na to, jak istotnym czynnikiem dla osiągnięcia pięknego wyglądu trawnika jest właściwa pielęgnacja trawy. Spoglądając na efektowny trawnik przy domu, warto wiedzieć, jak wiele pracy kosztowała jego pielęgnacja właściciela ogrodu.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge