Pierwszoplanowa rola kinkietów w Twoim wnętrzu

0
182

Salon, kuchnia, łazienka, a może domowe miejsce pracy? W każdym z tych miejsc może zagościć kinkiet. Jeden – pojedynczy bądź podwójny lub kilka, jeśli przestrzeń, która wymaga oświetlenia, jest dość dużą. Musimy jednak pamiętać o tym, że charakter pomieszczenia oraz jego rola, determinują konstrukcję kinkietu, jaką zamierzamy wybrać. Nie bez znaczenia pozostaje aranżacja. Rzecz jasna kontrasty czy niebanalne połączenia są w modzie, ale łatwo przekroczyć cienką granicę pomiędzy gustownym wydaniem i ciekawym rozwiązaniem, a kiczem i tandetą. Podpowiadamy, jak uniknąć tego ostatniego.

Kilka podstawowych zasad, które powinieneś wziąć sobie do serca

Zacznijmy od kwestii wizualnych. Kupujemy oczami. W sklepie napatrzymy się na tyle pięknych wykonań, że aż trudno wybrać. Swoje kroki kierujemy ku takiemu oświetleniu, które przyciąga naszą uwagę. Dopiero później zaczynamy szukać informacji. Rodzaju źródła światła, materiału, z jakiego wykonany jest kinkiet. Na sam koniec zostaje nam kierunek światła oraz jego barwa.

Wypadałoby jeszcze zastanowić się nad stylistyką tego typu lampy, która inaczej będzie się prezentować w symetrycznym rozmieszczeniu, a odmiennie, gdy umieścimy ją chociażby nad łóżkiem. I często niestety o tych ostatnich aspektach zapominamy, bo już sam wybór pośród tylu projektów, zajmuje dużo czasu. W domu okazuje się jednak, że wybrany kinkiet jest dalekim od spełnienia naszych oczekiwań.

Wskazówki

W sklepie wybierz nie więcej niż kilka wykonań, które przypadają ci do gustu. Poproś sprzedawcę, by udzielił ci możliwie dużej liczby informacji na temat wybranych produktów. Skupiaj się na konkretach, a nie sprzedażowym bełkocie. Zastanów się, gdzie chcesz umieścić wybrane kinkiety. Jeśli mają oświetlać schody, powinny dawać dość dużo rozproszonego światła. Zorientuj się czy dostępna jest taka liczba wybranych modeli, jaka będzie ci potrzebna. Spójna stylistyka wokół schodów jest ważna.

Kinkiet, który ma służyć, jako lampka nocna do wieczornego czytania, powinien dawać skupiony strumień światła, ale nie rażący w oczy. Jego klosz może być skierowany w górę bądź w dół. Powinien być otwarty i mleczny, jeśli w sypialni ma również panować intymna i przytulna atmosfera.

Generalnie światło skierowane ku górze optycznie powiększy pomieszczenie. Taki zabieg jest pożądany w małych pokojach. Pośród dużych przestrzeni warto postawić na symetryczne rozmieszczenie i większą liczbę kinkietów. Uzyska się w ten sposób wrażenie harmonii i uporządkowania.

Co ze stylistyką?

Kwestia wykonania, zdobienia czy kolorystyki, to sedno tkwiące w indywidualnych upodobaniach. Pamiętajmy jednak o tym, że wybierając kinkiety niestanowiące kompletu z pozostałym oświetleniem, powinniśmy zadbać o to, by materiał, kolor bądź styl, były spójne z innymi produktami oświetleniowymi. Kompletnie odmienne projekty można zestawiać w jednym pomieszczeniu, ale muszą mieć ze sobą element wspólny.

Reszta zależy od naszego budżetu finansowego przeznaczonego na zakup oraz kierunku aranżacji wnętrza, w jakim podążamy. Szeroka gama tego typu oświetlenia pozwala jednak zadowolić miłośników starodawnych wnętrz, jak i współczesnych wykonań.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge