Pokój chłopców – pomysły na wnętrza dla dwójki

1
71

Szczęśliwi rodzice, którzy doczekali się dwójki chłopców. Dla jednych to okazja, by pokój chłopców urządzić w taki sposób, aby każdy miał swoją przestrzeń. Bliźniakom organizuje się przestrzeń przeważnie z zachowaniem dość podobnej estetyki. A gdy chłopcy – jeden młodszy, drugi starszy, mają zupełnie inne zainteresowania i upodobania? Sprawdźmy, jak urządzić pokój chłopców – bliźniaków, nie-bliźniaków, ale w tym samym wieku, jak i tych, których dzieli spora różnica lat.

Pokój chłopców bliźniaków

Bliźniakom, przynajmniej na początek, nieco łatwiej zorganizować dziecięcą przestrzeń. Zanim podrosną i zaczną mieć być może zupełnie inne zainteresowania, można zaopatrzyć pokój w podwójną liczbę tych samych elementów. W tym kierunku idzie niemała liczba rodziców, dla których oznacza to oszczędność, na przykład kupowania w komplecie.

Skoro chłopcy bliźniacy, to nie trzeba martwić się o inną kolorystykę, pościel, zabawki, detale. Na taką różnorodność jeszcze przyjdzie czas, a póki co trzeba zastanowić się nad praktycznie zorganizowaną przestrzenią. Można wybrać łóżko piętrowe, a na ścianie pokusić się o tapety lub fototapety prezentujące bajkowe postaci czy samochody, pociągi, tramwaje. Oświetlenie nie musi być zwykłą lampą wiszącą. Wybór bajkowego plafonu, z którego spoglądają na chłopców dziecięce, chłopięce elementy, będzie strzałem w dziesiątkę.

Z czasem na ścianach zamiast zwykłych półek wiszących, mogą się pojawić te w kształcie ciężarówki lub samochodu osobowego, z miejscem na resoraki. Asortyment jest na tyle bogaty, by znaleźć równowagę pomiędzy tym, co praktyczne, a dekoracyjne i typowo chłopięce.

Różnica wieku – więcej zaangażowania w urządzanie pokoju

Trochę zachodu czeka rodziców, którzy mają dwójkę chłopców w różnym wieku. Jeden jeszcze jest dzieckiem, które potrzebuje miejsca na zabawę i szaleństwa z rówieśnikami, nim pójdzie do szkoły. Drugi niedawno rozpoczął edukację i poza zabawą, nie może obyć się bez miejsca do nauki i odrabiania zadań domowych. Jak ich pogodzić?

Pokój chłopców najlepiej podzielić – umownie – na dwie strefy. Każda dostosowana do potrzeb chłopca w danym wieku. Dla starszego znajdzie się miejsce na biurko, większa szafa, komódka, łóżko w klasycznym rozmiarze, a obok szafka nocna z lampką.

Po przeciwnej stronie jeszcze typowe dziecięce łóżeczko dla młodszego. Nad nim bajkowa lampa, a zamiast szafy czy wysokiego słupka, niska komódka i funkcjonalna półka z pojemnikami na zabawki.

Dla obydwu zaś dywan w ulice, który nie tylko ociepli wnętrze i zapewni większe bezpieczeństwo podczas zabaw, ale stanie się bazą do długich, atrakcyjnych, wymyślnych zabaw dziecięcych.

Ten sam wiek, różne charaktery

A gdy pokój chłopców musi udźwignąć odmienne zainteresowania młodych ludzi będących w tym samym wieku? Tu można zacząć organizować przestrzeń podobnie, jak dla bliźniaków. Jest jednak pewien szczegół. Zamiast wybierać identyczne komplety, niech meble, elementy wyposażenia czy lampki będą nawet takie same, ale w innych kolorach. W ten sposób chłopcy będą mieli poczucie, że każdy ma coś swojego. Dodatkowo warto uwzględnić ich zainteresowania, ulubione zabawki, zabawy, książki, dekoracje i takimi detalami stworzyć indywidualną przestrzeń, wciąż nie wychodząc poza granice jednego pokoju.

Pokój chłopców nie musi być problematyczny podczas urządzania. Poza tym, co zwykle bierzemy pod uwagę w trakcie aranżowania domowych przestrzeni, uwzględnijmy wiek pociech, ich zainteresowania i potrzeby. Pokój chłopców ma być dla nich azylem!

Ocena

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge