Pomysł na dach

0
95

Jedną z najczęściej wykorzystywanych technologii w pokryciach dachowych jest blacha płaska cynkowo-tytanowa. Największą zaletą tego rozwiązania jest jej wysoka odporność na korozję. Szlachetna blacha jest stopem oczyszczanego cynku oraz precyzyjnie dobranych proporcji miedzi i tytanu. Taki materiał sprawia, że płaska blacha nie wymaga zabezpieczenia przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych.

Ochrona domu

Blacha płaska http://www.krak-zinc.pl/kategoria/blacha-cynkowo-tytanowa/ pod wpływem działania powietrza, wody i słońca z czasem pokrywa się dobrze przylegającą warstwą ochronną, zwaną patyną. Właśnie to zjawisko nadaje oryginalny kolor. Producenci oczywiście oferują wstępnie patynowane blachy, które doskonale prezentują się na dachach. Zazwyczaj takie pokrycie sprzedawane jest w rolkach, a pasy, którymi kryje się dachy oraz elewacje, mają grubość 0,7 mm i szerokość 53 lub 60 cm. Oczywiście na rynku dostępne są również węższe czy niestandardowe wymiary, które pozwalają na uzupełnienie pokrycia lub też na wykonanie ciekawych optycznie efektów. Producenci sprzedają również blachę cynkowo-tytanową w postaci łusek w kształcie kwadratów lub rombów.

Jak się to układa?

Żeby poprawnie ułożyć blachę cynkowo-tytanową, należy odpowiednio przygotować podłoże z nieimpregnowanych desek sosnowych, świerkowych, jodłowych lub topolowych. Podstawą będzie oczywiście odpowiednie dopasowanie tak, by pomiędzy kolejnymi elementami nie pojawiały się przerwy, a powierzchnia pozostała równa. Niektórzy dopuszczają również położenie podkładu z wodoodpornej sklejki lub drewnopochodnej płyty OSB czy szlifowanej płyty MFP z odpowiednią membraną separacyjną oddzielającą je od blachy. Profesjonaliści wiedzą, że blachę cynkowo-tytanową można kłaść na wiele sposób w zależności przede wszystkim od oczekiwanego efektu wizualnego oraz specyfiki konstrukcji. Najczęściej wykonuje się podwójny rąbek stojący, kątowy rąbek stojący albo gotowy system łączenia na listwy zatrzaskowe.

Blachy cynkowo-tytanowe to trwałe rozwiązanie, którego żywotność szacuje się na ponad 120 lat. Z drugiej strony to również niezwykle ekonomiczne rozwiązanie i dlatego wykorzystywane jest od lat i chętnie jest wybierane przy budowach i remontach domów oraz miejsc użyteczności publicznej.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge