Niegdyś zamiast lamp stołowych, do wyboru były tylko lampy olejne oraz naftowe. Dzisiejsze konstrukcje, choć bazują na swoich pierwowzorach, to znacznie większy komfort użytkowania. Sprawdzone źródło światła i wykonania, dzięki którym oprawy oświetleniowe tego typu, stają się doskonałą dekoracją wnętrza. Na równi musimy uwzględnić miejsce, w którym mają zagościć, funkcje, jakie mają spełniać oraz kwestie wizualne. Te ostatnie powinny być zgodne z aranżacją, ale i naszymi upodobaniami.
Pod uwagę weź nie tylko styl wnętrza
W pierwszej kolejności należy uwzględnić stylistykę wnętrza. Wyboru oświetlenia dokonujemy na końcu, bo dopiero po zastosowaniu wszystkich elementów wyposażenia, jesteśmy w stanie ocenić, jaka konstrukcja lampy sprawdzi się najlepiej.
Pomieszczenia, których stylistyka budzi poczucie ciepła, bezpieczeństwa i czujemy się pośród niej, jak w przyjaznym domu, wymagają kształtnych projektów lamp stołowych, o subtelnych liniach i bez zbędnych dodatków. Warto postawić na okrągłe lampy. Klosz może mieć kształt stożka bądź walca. Doskonale sprawdzają się ceramiczne podstawy, które są estetyczne i gustowne. Bądź kwiatowe zdobienia, ale delikatne, nadające lampie elegancji.
W nowoczesnych aranżacjach świetnie sprawdzą się lampy stołowe wykonane z metalu, w których znalazło się nieco miejsca na drewno lub szkło. Równie dobrze może to być materiał, ale musi odpowiadać charakterowi wnętrza. Z powodzeniem można wybierać geometryczne formy, minimalistyczne czy surowe konstrukcje. Te ostatnie uzupełnią wystrój industrialny.
Ciemny czy jasny klosz?
Jasne klosze wybieramy, jeśli lampa stołowa poza funkcją dekoracyjną, ma doświetlać fragmenty przestrzeni, na którą ukierunkowane jest światło. Stonowane barwy sprawdzą się w romantycznych sypialniach i przestronnych kuchniach. Także w jadalniach, które są miejscami zbyt ciemne i potrzeba im dodatkowego światła.
Ciemny klosz pośród lampy stołowej? Czemu nie! Jeśli ma to być głównie dekoracja, a światło kierujemy w taki sposób, by potęgowało efekt ozdobny lub nadawało charakteru domowych dzieł sztuki, konkretnym elementom, ciemniejsze barwy nie będą stanowić przeszkody.
Ceramiczne, metalowe i kamienne
Nie bójmy się odważnych wykonań. Ceramiki, która choć delikatną, to pośród lamp stołowych gwarantuje niesamowite efekty aranżacyjne. Zimnego i surowego metalu, bowiem połączony z drewnem, szkłem, a nawet materiałem, ożywia i pozwala światłu przyjemnie otulać wnętrze. Kamienia, który wpisuje się w charakter eko-wnętrz, ale i stosownie oprawiony, rzeźbiony czy połączony z nowoczesnymi wykonaniami, lampie stołowej nadaje gustownego wydania.
Lampa stołowa to w dużej mierze dekoracja, ale tylko od nas i naszych wyborów zależy, w jaki sposób wykreuje wnętrze. Sączącym się spod klosza światłem, jak i niebanalnie wykonaną podstawą.
Aktualnie lampy stołowe stały się bardzo istotnym elementem wystroju. W swoim domu nie potrafię się bez nich obyć! To wręcz dodatek z kategorii “must-have”. Bardzo lubię lampy w prostej formie, wykończone marmurem – wyglądają bardzo kunsztownie, dodając wnętrzu uroku! Ostatnio myślę nad zakupem lampy z ciemnym abażurem – uważam, że budują one nastrój np. podczas oglądanego filmu we dwoje.
Ostatnio bardzo modne stały się lampy w wersji minimalistycznej, sory ale dla mnie to tak jakby o kloszu się zapomniało 🙂