Prowansalskie meble we wnętrzach

3
735
Prowansalskie meble we wnętrzach

Prowansja we wnętrzach? – To możliwe. Prowansalskie meble, kolory i dodatki cieszą się w aranżacji wnętrz dużą popularnością. Ich lekkość i delikatność nieustannie zachwyca i wprowadza do wnętrz powiew świeżości. Nic zatem dziwnego, że tak bardzo je cenimy.

Styl prowansalski raczej szybko się nam nie znudzi. Kojarzony jest przecież z wakacyjnym klimatem, słońcem i relaksem. Daje poczucie swobody i niemal pozwala poczuć zapach lawendowych pól. Czy można go nie lubić?

Prowansalskie meble – krótka charakterystyka

Wprowadzone do takich wnętrz meble nie mogą być zwyczajne. Ich niezwykły urok jest bardzo ceniony w aranżacjach. Prowansalskie meble ocieplają pomieszczenia i wprowadzają nieco wiejskiego klimatu. Są estetyczne i przyjemne w odbiorze wizualnym, jednak nie zawsze nowe. Możemy dostrzec na nich naturalne przetarcia, będące efektem długotrwałego użytkowania. Nowe meble, którym chcemy nadać prowansalskiego wyglądu, są w ten sposób specjalnie postarzane.

Kolorystyka mebli i wnętrz

Prowansalskie meble nie koniecznie muszą być białe, choć takie jest przeważnie pierwsze skojarzenie. Bardzo często mają kolor naturalnego, jasnego drewna. Mogą być też specjalnie pobielane. Popularne są również pastelowe, jasne barwy – błękity, zielenie i fiolety. Taka kolorystyka nie ograniczają się wyłącznie do mebli. Spotykana jest również pośród innych domowych sprzętów oraz na ścianach wnętrz. Do tego dochodzą jeszcze naturalne kolory lawendy oraz żywych lub suszonych kwiatów.

Materiał i ornamentyka

W prowansalskich wnętrzach królują naturalne materiały. Wnętrza są przytulne i ciepłe. Duża w tym zasługa drewna, które dostrzeżemy zarówno na podłodze, jak i we wprowadzonych do wnętrza sprzętach. Prowansalskie meble cechują się delikatną ornamentyką. Charakterystyczne frezy i jasne, pastelowe barwy to ich cechy rozpoznawalne. Niektóre meble mogą mieć też nawiązujące do natury rzeźbienia. Wprowadzone do wnętrza krzesła, kanapy i łóżka mają czasem elementy wykonane z kutego żelaza.

Natura we wnętrzu

Zastosowane we wnętrzach materiały, ozdoby i dodatki nawiązują do natury. Motywy dekoracyjne o tematyce florystycznej są bardzo powszechne. Są obecne na różnego rodzaju tkaninach – obiciach mebli, obrusach i zasłonach. Doskonale nawiązują do wiejskiego klimatu i są kolejną cechą charakterystyczną tego stylu. We wnętrzach bardzo ważną funkcję pełni też naturalna roślinność.

Styl prowansalski ma wielu zwolenników. Odpowiada osobom, które cenią ciepłe i przytulne wnętrza, a przy tym lubią w aranżacjach jasne barwy. W magazynach wnętrzarskich bardzo często przedstawia się go na przykładzie kuchni i salonu. Charakterystyczne kuchenne meble, jasna szafa lub komoda. Dla wielu osób jest to doskonała inspiracja do tworzenia własnych aranżacji. Wzorując się na projektach z magazynów wnętrzarskich, dekorują i wyposażają swoje własne mieszkania. Szczególne miejsce zajmują w nich prowansalskie meble. Bardzo efektowne i ładne, ale – pamiętajmy o tym – nie zawsze nowe.

Ocena

3 KOMENTARZE

  1. Jeszcze na etapie budowania domu, w planach mieliśmy urządzenie kuchni w stylu prowansalskim 🙂 Ostatecznie nic z tego nie wyszło 🙁 …ale teraz sobie myślę że może to i dobrze, bo dość kiczowato to by wyglądało – kuchnia w stylu prowansalskim, a obok salon stylu typowo polskim 😉

  2. To jednak chyba jestem ta osobą do której nie końca trafia ten styl. Mogłabym spędzić wakacje z takim wystrojem, ale nie jestem do końca pewna czy byłabym wstanie żyć w tak urządzonym mieszkaniu. Jednak wole dość proste i nowoczesne rozwiązania aranżacji wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge