Psychologia barw – zaaranżuj domową przestrzeń z głową

0
40
Psychologia barw - zaaranżuj domową przestrzeń z głową

Co psychologia barw mówi o wpływie kolorów na nasze życie? Okazuje się, że kolorystyka wnętrza ma duży wpływ na jego jakość i komfort korzystania z mieszkania. To, na jaki kolor zostaną pomalowane ściany i jakie wprowadzimy dodatki, ma bardzo istotne znaczenie. Nie powinniśmy zatem bagatelizować tematu i przy remoncie mieszkania poświęcić nieco więcej czasu na wybór właściwej farby do wnętrza. Ta, jak się zaraz okaże, będzie się różnić w zależności od przeznaczenia konkretnego pomieszczenia.

Psychologia barw to dziedzina, która przez niektórych jest lekceważona i traktowana po macoszemu. Są jednak grupy ludzi, którzy doskonale wiedzą, jak istotny wpływ wywierają kolory na nasze życie, emocje oraz podejmowane decyzje, a co więcej stosują tę wiedzę na co dzień.

Wśród takich osób należy wymienić dobrych sprzedawców posługujących się w codziennej pracy różnymi narzędziami mającymi przekonać klienta do transakcji zakupu, a także architektów wnętrz. Zadaniem tych drugich jest taki dobór kolorów we wnętrzu, by pomieszczenia dobrze spełniały swoją funkcję, a lokatorom mieszkało się przyjemnie.
Psychologia barw nie jest zatem samą teorią, ale nauką, która znajduje praktyczne zastosowanie.

Pomaluj salon na pomarańczowo

Pomieszczenia reprezentacyjne przeznaczone do spotkań z przyjaciółmi i znajomymi powinny być żywe i energetyczne. To wnętrza, w których panuje radosna atmosfera, a ludzie lubią w nich przebywać. Tak powinno być z założenia. Jeśli chcemy wprowadzić odpowiedni nastrój, który będzie sprzyjał takim spotkaniom, powinniśmy wykorzystać pobudzające, energetyczne kolory. W tej roli doskonale sprawdza się kolor pomarańczowy. Ożywia wnętrze i wprawia w doskonały humor.

We wnętrzu nie powinno być go jednak zbyt wiele, bo może zacząć przytłaczać. Dlatego możemy zdecydować się na pomarańczowe dodatki, które staną się mocnym, kolorystycznym akcentem albo pomalować na ten kolor jedną ze ścian.

Kolor pomarańczowy ma jeszcze jedną ważną zaletę. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i poprawia trawienie. Pobudza też apetyt u dzieci. Dlatego dobrze jest wprowadzić pomarańczowy akcent w jadalni.

Co psychologia barw mówi o sypialni?

Zupełnie inna paleta barw powinna panować w sypialni. To pomieszczenie jest przeznaczone do wypoczynku i regeneracji sił. Dlatego energetyczne kolory nie są wskazane. Zamiast nich dobrze sprawdza się stonowany niebieski, który wprowadzi nas w błogi nastrój i zadziała odprężająco.

Psychologia barw wskazuje, że kolor niebieski spowalnia akcję serca i obniża ciśnienie krwi. Dlatego zdecydowanie łatwiej jest się nam w otoczeniu takich kolorów wyciszyć i zrelaksować.

Pokój dla dziecka powinien wspierać jego intelekt

W pokoju dziecięcym warto zaplanować żywą, ale stonowaną kolorystykę. W tej roli doskonale sprawdza się kolor żółty. Z jednej strony jest to radosny i optymistyczny kolor, z którym łączy się dużo pozytywnych emocji, z drugiej psychologia barw mówi, że wspiera intelekt dziecka.

Barwa żółta najczęściej kojarzona jest ze słońcem, ciepłym dniem, latem. Wprowadzona do wnętrza tworzy przyjemną, radosną atmosferę i sprawia, że stajemy się bardziej optymistyczni. Będzie zatem idealnym kolorem do dziecięcego pokoju.

Barwy wywierają istotny w pływ na jakość naszego życia. Niektóre z nich sprawiają, że czujemy się dobrze, inne wywołują niepokój i dysharmonię. Podążając za tym, co mówi psychologia barw, możemy aranżować estetyczne i funkcjonalne wnętrza, które sprawią, że będzie nam się żyło lepiej.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge