Rodzaje karniszy w naszych domach

0
73
Rodzaje karniszy w naszych domach

Okienne aranżacje mogą się różnić w zależności od zastosowanych firan, zasłon, rolet, żaluzji oraz innych dekoracji. Niebagatelny wpływ na ich wygląd wywierają też rodzaje karniszy. To od nich w dużej mierze zależy rodzaj tkaniny, jaki zawiśnie w oknie oraz możliwy do uzyskania efekt. W jaki sposób należy wybierać karnisze, by jak najlepiej spełniały swoje funkcje?

Rodzaje karniszy montowane w pomieszczeniach muszą odpowiadać charakterowi wnętrza i wpisywać się w jego wygląd. Nie powinien to być oderwany od reszty aranżacji element, ale doskonale współgrające z całym wystrojem wyposażenie, które często samo w sobie już stanowi dekorację wnętrza. Zawieszona na takim karniszu firana stanie się idealnym dopełnieniem całości.

Rodzaje karniszy a sposób wieszania firan

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje karniszy, które umożliwiają wieszanie firan i zasłon w rozmaity sposób. W przeszłości najbardziej popularne były karnisze szynowe. Również dziś spotykane są w aranżacjach wnętrz mieszalnych i biurowych. Szyny mocowane są do sufitu, co ułatwia przesuwanie powieszonych firan na całej długości karnisza. W przypadku karniszy szynowych firany i zasłony wieszane są za pomocą żabek. Szyny sufitowe montuje się często przy wysokich oknach, które uniemożliwiają montaż innych karniszy.

Karnisze drążkowe umożliwiają wieszanie firanek i zasłon za pomocą żabek lub innych systemów mocujących bezpośrednio na drążku. Wśród wspomnianych wyżej systemów mocujących wymienić można rozwiązania tunelowe, szelki oraz otwory w kształcie kółek. Karnisze drążkowe bardzo często stanowią nie tylko element niezbędny do wieszania firan, ale pełnią w pomieszczeniu również rolę dekoracyjną.

Inną opcją są karnisze drążkowo-szynowe, które stanowią połączenie dwóch wyżej wymienionych. Na jednym z nich wiesza się zasłony, a na drugich zasłony.

Rodzaje karniszy a materiał

Jeszcze do niedawna najczęściej spotykanymi na polskim rynku karniszami były te wykonane z metalu. Obecnie coraz częściej spotykamy też karnisze drewniane, nowością są natomiast u nas karnisze linkowe.

Wśród karniszy metalowych spotkamy zarówno szynowe, jak i drążkowe. Te, które współcześnie są najbardziej popularne to drążki charakteryzujące się różnymi kolorami i zakończeniami. Idealne zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych, minimalistycznych i bogato zdobionych.

Karnisze metalowe z łatwością można dopasować do wystroju wnętrza nie tylko dzięki zróżnicowanym formom, ale również kolorom. Znajdą się wśród nich takie, które mają kolor: mosiądz, chrom, inox, biały i inne.

Karnisze drewniane najczęściej wybierane są przez osoby, które pragną nadać wnętrzu przytulną, ciepłą atmosferę. Ich kolorystyka często dobierana przez klientów do koloru mebli, podłóg itd.

Wymienione wyżej rodzaje karniszy są już w Polsce dobrze znane. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku karniszy linkowych, które stanowią pewną nowość. Karnisze linkowe wykonuje się zazwyczaj ze stali lub mosiądzu. Są bardzo cienkie, delikatne i idealnie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku lekkich, delikatnych firan. Ciężkie tkaniny mogą zbyt mocno obciążać karnisze i powodować ich nieestetyczne wygięcia. Wtedy karnisze linkowe będą prezentować się we wnętrzach niezwykle nieefektownie. Montować można je zarówno do ściany, jak i do sufitu.

Różne rodzaje karniszy to dla inwestorów i dekoratorów wnętrz niebywała gratka. Szeroki wybór umożliwia dopasowanie dekoracji okiennej do wystroju wnętrza i tworzenie przemyślanych, zróżnicowanych aranżacji.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge