Sposób na efektowne oświetlenie wnętrza

0
82

Spotlight, kinkiet, a może lampa wisząca? Sposobów na uzyskanie we wnętrzu ciekawego efektu z udziałem oświetlenia może być wiele. Dużo zależy od całości aranżacji, funkcji pomieszczenia oraz pomysłu na realizację jego stylizacji. Ogromnym udogodnieniem dla konsumentów jest też szeroki asortyment opraw oświetleniowych.
Aranżacja pomieszczenia powinna gwarantować jego funkcjonalność, wygodę użytkowania oraz wpisywać się w gust i oczekiwania inwestorów. Dostępność do różnorodnych opraw oświetleniowych, charakteryzujących rozmaitym designem, rozmiarem oraz innymi cechami umożliwia dopasowanie oświetlenia do własnych wymagań osób o różnych, niekiedy diametralnie odmiennych gustach.

Lampa wisząca

Ten rodzaj oświetlenia najczęściej wybierany jest do takich pomieszczeń jak kuchnia i salon. Lampy wiszące montowane są między innymi nad stołem w jadalni oraz wyspą kuchenną. Ich wielkość oraz kształt w tym przypadku często uzależniane są od kształtu i wielkości stołu/wyspy.

Nad stołem okrągłym najczęściej montowana jest lampa z pojedynczą, wielką oprawą albo taka, która posiada kilka mniejszych, zebranych blisko siebie. Większe, prostokątne stoły zazwyczaj oświetlane są przy użyciu lamp z oprawami, które rozmieszczone są w szeregu, co pewien odstęp w taki sposób, by jak najefektywniej oświetlić powierzchnię blatu.

Lampy wiszące czasem spotkamy też w strefie wypoczynkowej salonu. W tym przypadku mamy zazwyczaj do czynienia z oryginalnymi, wyróżniającymi się niebanalnym designem oprawami, które często charakteryzuje też nieregularny kształt.

Plafony

Nowoczesne plafony to lampy, które najchętniej montowane są w łazience, kuchni i korytarzu. Współczesne oprawy, dzięki inwencji producentów oświetlenia, są jednak na tyle zróżnicowane, że z łatwością odnajdziemy je również w innych typach pomieszczeń. Mogą się zatem pojawić także w sypialni i salonie.

W zależności od rodzaju pomieszczenia i pełnionej przez nie funkcji plafony wyróżniają się prostotą i skromnością albo wyszukanymi, oryginalnymi kształtami. Wybierając oświetlenie do pomieszczeń, w których może panować duża wilgotność, warto decydować się na oprawy o podwyższonym współczynniku IP.

Plafony najczęściej pełnią w pomieszczeniu funkcję oświetlenia ogólnego.

Kinkiety

Ten rodzaj opraw zazwyczaj montowany jest przez inwestorów w łazience, przedpokoju i sypialni. W każdym przypadku będzie pełnić nieco odmienną funkcję i przybierać inny design.

W łazience to doskonałe oświetlenie do porannego makijażu i innych czynności wymagających dobrego doświetlenia okolicy lustra. W sypialni kinkiety nie tylko budują atmosferę pomieszczenia, ale służą też do wieczornego zatopienia się w lekturze. W przedpokoju natomiast, podobnie jak w łazience, w ten sposób doświetla się przestrzeń przy lustrze, z tą jednak różnicą, że w tym przypadku światło nie musi być tak jasne, jak w łazience. Nie służy bowiem do wykonywania precyzyjnych czynności przed lustrem, a raczej do tego, by dobrać odpowiednią garderobę, czy przejrzeć się w nim przed wyjściem z domu.

Dobierając rodzaj oświetlenia do pomieszczenia, inwestor zyskuje pewność, że wnętrze będzie funkcjonalne i spójne pod względem kompozycji. Szeroki asortyment, z jakim mamy obecnie w branży oświetleniowej do czynienia, daje duże możliwości wyboru i pozwala dopasować oświetlenie do wystroju wnętrza.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge