Spotlight – oświetlenie dekoracyjne czy główne?

0
68

We wszystkich domowych pomieszczeniach staramy się zadbać o to, by odpowiednio dobrać oświetlenie główne, dodatkowe, jak i dekoracyjne. Do wyboru mamy na tyle opraw oświetleniowych, by móc uzupełnić dowolną aranżację, zachować funkcjonalność pomieszczenia, a do tego zyskać na estetycznej oprawie. Ciekawą propozycją są punktowe źródła światła, czyli spotlight. Niewielkie, energooszczędne, bardzo estetyczne i wysokie jakościowo. Zastanówmy się jednak nad kwestią ich roli. Nadają się na oświetlenie główne, a może dekoracyjne? Czy są w stanie spełniać obydwie funkcje jednocześnie?

Podstawowe oświetlenie główne

Oświetlenie centralne jest podstawą każdego pomieszczenia. Zapewnia komfort poruszania się, użytkowania przestrzeni. Przy „dużym” świetle łatwo posprzątać, znaleźć ubranie w szafie, czytać, uczyć się, oglądać telewizję, spotykać ze znajomymi i nie tylko. Przyzwyczailiśmy się, że w tej roli występują żyrandole lub lampy wiszące, a niekiedy plafony. A gdyby tak postawić na minimalistyczne spotlighty?

Punktowe źródła światła zajmują niewiele miejsca, stąd bez problemu można je dobrać do niskich bądź malutkich pomieszczeń. Nie przytłaczają, są uniwersalne, a jednak dają szansę na wyraziste oświetlenie całej przestrzeni. Jest to możliwe dzięki mocnemu światłu, a do tego ruchomym jego źródłom. Stawiając na oprawy w liczbie kilku, które zostają umieszczone na podłużnych listwach bądź geometrycznych podstawach, można uzyskać doskonałe oświetlenie centralne. Dbamy więc o komfort korzystania z każdego pomieszczenia. Co więcej, liczba punktów świetlnych wpłynie na budowanie atmosfery. W salonie postawimy na 2-3 spotlighty, natomiast w sypialni na suficie może to być tylko jeden spotlight. Analogicznie decydujemy o liczbie źródeł światła, dla każdego pokoju.

Dekoracja wnętrza

Oświetlenie już samo w sobie może być dekoracją naszych wnętrz. Czy nadają się jednak do tego spotlighty, które nie posiadają żadnych ozdób, a ich minimalizm łatwo przytłoczyć? Oczywiście, że tak, bo ozdoba to nie tylko błyskotki, fantazyjne projekty i super nowoczesny design. Coraz częściej stawiamy na stonowane dekoracje, a oświetlenie staje się ozdobą naszego wnętrza wtedy, gdy jest estetyczne, precyzyjnie wykonane, z wysokiej jakości materiałów i oddające, podkreślające charakter wnętrza.

Spotlighty niosą w sobie wszystkie znamiona sugerujące, iż możemy mieć oświetlenie, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i stanie się jednocześnie dekoracją. Nadto punktowe źródła światła kierujemy dowolnie, dzięki czemu przedmioty, meble, ramki ze zdjęciami czy pamiątki z wakacji, także możemy wyeksponować. Wystarczy skierować na nie światło, podświetlić lub doświetlić. Stworzyć aurę niczym z wystawy najpiękniejszych dzieł sztuki. Zwyczajne – w wyrazistym, ale wąskim snopie światła spotlightu – staje się niezwyczajne. Banalne zaczyna interesować, a przedmioty codziennego użytku zyskują na charakterze dzieł sztuki.

Jak dobierać punktowe źródła światła

Do wyboru mamy spotlighty w kilku kolorach – biel, czerń czy srebro, a do tego wykończenie matowe lub błyszczące. Ponadto musimy podjąć decyzję odnośnie liczby źródeł światła i ich umiejscowieniu – na podłużnej szynie lub płaskiej podstawie albo pojedynczym punkcie.

Na koniec zostają nam parametry, takie same, jak w przypadku każdego rodzaju oświetlenia. Sposób kierowania światła oraz jego barwa czy moc. Od tego bowiem zależy, jakie efekty wizualne uzyskamy w swoich wnętrzach. Jeśli brakuje pomysłów na urządzenie lokum ze spotlightami, ale jesteśmy przekonani do ich zastosowania, można poszukać wskazówek w sieci lub zwrócić się o poradę do sprzedawców w wybranym sklepie. Znajdując inspirację, zyskując cenną wiedzę praktyczną, znacznie łatwiej będzie dokonać ostatecznego, i przede wszystkim satysfakcjonującego, zakupu spotlightów.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge