Stare zegary ścienne we współczesnych aranżacjach

0
95

Niezwykłe aranżacje, w których nowoczesność przeplata się z tym, co stare, podbijają nasze serca. Wśród wiekowych dekoracji we wnętrzach naszych domów pojawiają się między innymi stare zegary ścienne. Ich niezwykły urok sprawia, że coraz więcej osób zainteresowanych jest włączeniem ich do wystroju swoich własnych mieszkań.

O szczęściu mogą mówić ci, którzy zainteresowani są antycznymi zegarami, bo jak się okazuje, nawet zawieruchy wojenne obeszły się z nimi dość łagodnie. Dodatkowo, co ciekawe ilość takich cudeniek zwiększyła się w naszym kraju po II Wojnie Światowej. Jak to możliwe? Pomogli nam w tym Niemcy, którzy po wojnie, opuszczając w pośpiechu swoje domy na Ziemiach Odzyskanych, zostawiali w nich wszystko, czego nie byli w stanie już zabrać ze sobą. Wśród tych przedmiotów znalazły się między innymi meble oraz stare zegary ścienne.

Dlaczego warto postawić na antyk?

XIX lub XX – wieczne mechanizmy czasomierzy takich marek jak Junghans i Kienzle zamknięte w rzeźbionych, bogato zdobionych gzymsami skrzynkach; zdobione orzechowym fornirem wiszące zegary z okresu międzywojennego; proste zegary szafkowe, niewykazujące tak licznych zdobień, a jednak również pełne uroku, a może zegary typu „chodziki”, z charakterystycznym dla nich rusztowym wahadłem.

Wszystkie one nadają wnętrzu niezwykłego charakteru, którego trudno szukać w mieszkaniach pozbawionych antycznego akcentu. Wnętrza zaaranżowane z ich udziałem to domy z duszą. Stare zegary ścienne nie tylko odmierzają czas, mają też moc wprowadzania do pomieszczenia wyjątkowego klimatu, są świadectwem minionych epok i ważnym elementem współczesnego wystroju. Czy warto mieć je we wnętrzu? Cóż, jeśli jesteś miłośnikiem antyków zdecydowanie tak.

Stare zegary ścienne i nie tylko

Warto uświadomić sobie, że miłośnicy starych przedmiotów, mogą natknąć się nie tylko na zegary wiszące. Poszukując wymarzonego czasomierza do wnętrza swojego mieszkania, mogą znaleźć również imponujące zegary podłogowe. Czym się charakteryzują? Często są to niezwykle urokliwe, cechujące się bogatą snycerską dekoracją obiekty. To właśnie tych zegarów przybyło najwięcej po zakończeniu II Wojny Światowej.

Współczesne realizacje

We wnętrzach współczesnych mieszkań spotkać możemy stare zegary ścienne z różnych epok. Neobarokowe, z końca XIX, początku XX, a także modernistyczne zegary z lat 80 XX wieku. Spotkać możemy również realizacje w stylu art deco. Niektóre z nich odznaczają się skromnością, inne wykazują niezwykle bogate zdobienia. Powstanie wielu bogato zdobionych rzeźbieniami zegarów możliwe było w II połowie XIX wieku. Przyczynił się do tego w znacznym stopniu rozwój przemysłu stolarskiego.

Gdzie znajdziemy stare zegary ścienne?

Zegary z okresu XVIII wieku dziś podziwiać można już niemal wyłącznie na ekspozycjach muzealnych. Te z późniejszych epok udaje się niekiedy odnaleźć w innych miejscach. Czasem jest to stary babciny strych, gdzie przechowuje się pamiątki rodzinne, innym razem sklep ze starociami. Zdarza się też, że ktoś próbuje się pozbyć niepotrzebnych rzeczy po swoich przodkach. Wśród nich mogą się znaleźć prawdziwe perełki. Niektóre osoby, nieświadome ich prawdziwej wartości, albo oddają te przedmioty zupełnie za darmo, albo sprzedają znacznie poniżej ich rzeczywistej wartości.

Gdzie jeszcze można znaleźć interesujące egzemplarze? Stare zegary ścienne spotkamy też na pchlich targach. Ich ceny, w zależności od epoki, zdobień i historii antyku, mogą wahać się od kilkuset nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge