Stretch czy pre-stretch? Jedna folia, w dwóch wydaniach

0
64

Uszkodzenia powstałe podczas transportu to dość powszechny problem. Każdego roku traci na tym wielu przedsiębiorców. Skutki te można jednak zredukować i to do minimum, stawiając na odpowiednio dobrane produkty. Przed tak powstałym problemem, wyzwanie podejmuje folia – elastyczna i rozciągliwa, bliżej nam znana jako folia stretch. Nie jest to jednak jedyny dostępny produkt do zabezpieczania transportu, bo tuż obok niej staje folia pre-stretch. Czym się różnią i w jaki sposób je dobierać, w zależności od transportowanych i zabezpieczanych pakunków?

Folie ręczne i maszynowe

Folie stretch można podzielić na ręczne oraz maszynowe. Te pierwsze pozwalają na manualne opakowywanie ładunków. W tym wypadku najczęściej wybieraną folią jest ta o grubości 17-30 mikronów i szerokości 500 mm, choć znajdujemy również ręczne folie stretch oferujące odmienne parametry. Wspomniana folia daje się rozciągnąć nawet do 180% i już tutaj da się zauważyć pierwszy jej niepodważalny atut – oszczędność. Skoro można ją aż tak rozciągnąć, zmniejszają się koszty związane z zakupem materiału do zabezpieczania ładunku, ale i późniejszą ilością odpadów.

Drugi rodzaj folii stretch, to folie maszynowe. Standardy pod względem wybierania parametrów są niemalże takie same, jak w poprzednim przypadku. Różnica natomiast występuje w dostępności produktów, które mogą zaoferować rozciąg nawet do 300%.

Stretch i pre-stretch

Stretch to najbardziej znana nam folia, którą wykorzystuje się nie tylko w transporcie. Z jej właściwości korzystają mali, średni i duzi przedsiębiorcy. Ponadto osoby prywatne na użytek domowy, w różnorodnych okolicznościach. Stretch bowiem idealnie nadaje się do zabezpieczania rozmaitych przedmiotów w czasie remontu, jak i szykując swoje mienie do przeprowadzki.

Pre-stretch to zaś folia, która już na etapie produkcji zostaje rozciągnięta, czyli do rąk klientów trafia folia na wstępie rozciągnięta do 200%. Odmienna technologia produkcji sprawia, że folia jest zdecydowanie cieńsza – najczęściej mieści się w przedziale 8-12 mikronów, a także dostępna w innych parametrach szerokości – zwykle 430 mm. Folia tego typu zagościła w Europie, co najmniej 10 lat temu. Tak skonstruowana technologia produkcji związana był z oczekiwaniami, iż na rynku pojawi się produkt wytrzymały, wysoce odporny, mocno rozciągliwy, a jednocześnie cieńszy od standardowej folii stretch.

Dopasowanie folii do potrzeb firmowych

Skoro przedsiębiorstwa szukają oszczędności, by móc inwestować w niezbędne rzeczy, swoją uwagę zaczynają kierować na parametry folii – stretch oraz pre-stretch. Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że wiele osób w tej kwestii popełniało błąd, kierując się jedynie ceną za kilogram folii, zamiast uwzględniać jednostkowy koszt zabezpieczania pakunków. Ponadto liczy się grubość folii i standard jakościowy, a kolejno parametry tego typu, dobrane do rodzaju ładunków, jakie mają zostać zabezpieczone.

Liczą się także dwie inne cechy wspomnianych folii, a mianowicie odporność na działanie rozmaitych czynników, jak i kolorystyka. Folia ma za zadanie chronić, dlatego powinna być nie tylko wytrzymała i odporna na przedziurawienia, ale także skutecznie odpierająca ataki czynników zewnętrznych. Ważna jest zatem efektywna ochrona przed działaniem warunków atmosferycznych, które bardzo często niekorzystnie wpływają na właściwości transportowanych pakunków. Kolor zaś decyduje o tym, czy zawartość będzie widoczna dla wszystkich, czy też może ma pozostać niewidoczna.

Pod względem dopasowania folii, nie można pominąć wagi, kształtu opakowywanych produktów, a także wymogów transportu. Mowa zatem o specyfikacji produktu, która zadecyduje o wyborze folii, o danych parametrach – grubości, szerokości, stopniu rozciągu, jak i kolorze.

Uwzględnienie powyższych parametrów staje się gwarancją, że ładunki będą bezpiecznie transportowane, bez zbędnego narażenia na jakiekolwiek uszkodzenia. Oszczędność na czasie – w tym pakowania, jak i stricte oszczędność finansowa, bowiem niższe koszty zakupu i pakowania – w przeliczeniu jednostkowym.

Jak widać wybór folii stretch czy też pre-stretch, nigdy nie powinien być przypadkowym. Dopasowanie pod względem parametrów, rodzaju ładunku, do zabezpieczania jakiego ma posłużyć ów materiał, wybór między folią ręczną, a maszynową, to nie detale, lecz elementy decydujące o jakości, komforcie pracy z folią oraz firmowych oszczędnościach.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge