Suszenie prania a suszarki bębnowe

0
77
Suszenie prania a suszarki bębnowe

W mieszkaniach o niewielkim metrażu suszenie prania może być problematyczne. Rozwieszone nad wanną sznurki? A może rozkładana suszarka, którą po wyschnięciu odzieży można znowu złożyć i schować? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Dziś chcę Wam przedstawić to, które moim zdaniem jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego suszenia prania.

Suszarki bębnowe, choć w Polsce nie są jeszcze tak popularne, jak pralki automatyczne i zmywarki, powoli zaczynają podbijać nasze serca. Czym się wyróżniają i dlaczego warto w nie zainwestować?

Suszarki bębnowe a oszczędność miejsca

Prawda jest taka, że suszarki bębnowe to dość duże urządzenia (gabaryty zbliżone do pralek), dlatego argument o oszczędności miejsca może nieco dziwić. Jeśli jednak wyobrazimy sobie suszenie prania na rozstawionych w pokoju rozkładanych suszarkach, zauważymy, że i w tym przypadku należy zaangażować sporo miejsca.

Suszenie prania w suszarkach bębnowych może być wygodne nie tylko w domach o dużej powierzchni użytkowej i z wydzieloną pralnią. Wystarczy odpowiednio zaaranżować miejsce w łazience i ustawić suszarkę na prace, a okaże się, że jest to rozwiązanie wygodne, praktyczne i funkcjonalne. Dostępne na rynku łączniki obu urządzeń z wysuwaną szufladką podnoszą komfort ich użytkowania i pozwalają na oszczędzenie sporej ilości.

Suszenie prania w praktyce

Wybór suszarki bębnowej powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Pod uwagę warto brać takie kryteria jak: ilość członków rodziny, miejsce dostępne do ustawienia suszarki bębnowej, wielkość załadunku pralki oraz najwygodniejszy dla inwestora rodzaj suszarki, wyróżniany ze względu na sposób suszenia.

Rodzaj urządzenia

Ostatnie z wymienionych wyżej kryteriów dzieli suszarki na dwa rodzaje urządzeń:

  • Kondensacyjne – odprowadzają wilgoć z ubrań, zbierając ją w specjalnie dostosowanym do tego celu pojemniku. Zależnie od typu urządzenia, pojemnik może być opróżniany przez użytkowników albo podłączony do instalacji wodnej. Nowsze urządzenia mają wbudowaną pompę ciepła, która umożliwia suszenie prania w niższej temperaturze oraz przy niższym zużyciu prądu.
  • Ewakuacyjne – ten rodzaj urządzeń wymaga podłączenia do kanału wentylacyjnego, dlatego wentylacja musi być w pełni sprawna. Wilgoć z ubrań odprowadzana jest od razu na zewnątrz budynku. Suszarki ewakuacyjne są nieco bardziej skomplikowane w montażu i charakteryzują się większym zużyciem prądu (klasa C), stąd ich mniejsza popularność niż w przypadku suszarek kondensacyjnych.

Ładowność suszarek

Dokonując wyboru urządzenia, warto dostosować wielkość załadunku suszarki do ładowności pralki. To wygodne i praktyczne podejście, które pozwoli na wysuszenie całego, pochodzącego z jednego cyklu prania podczas jednego cyklu suszenia.

Kolejna ważna kwestia to sposób ładowania suszarki. W niewielkich i ciasnych pomieszczeniach sprawdzą się suszarki ładowane od góry. Należy jednak pamiętać, że ustawienie takiej suszarki na pralce będzie niefunkcjonalne – trudno bowiem sięgać do drzwiczek umieszczonych na samym szczycie. Suszarki ładowane od frontu zwykle są nieco większe, za to można ustawić je na pralce.

Dodatkowe funkcje

Suszenie prania będzie wygodniejsze i bardziej efektywne, jeśli wybierzemy suszarkę z dodatkowymi funkcjami. Wśród tych, które są najbardziej przydatne, można wymienić:

  • Program parowy, który umożliwia odświeżanie odzieży;
  • System redukcji zagnieceń, dzięki któremu wysuszona odzież nie wymaga prasowania;
  • Sygnał opróżniania zbiornika, który informuje o konieczności wylania nagromadzonej wody.

Czy warto zdecydować się na suszenie prania w suszarce bębnowej? Moim zdaniem jest to kwestia, co najmniej warta rozważenia. Przemawia za tym funkcjonalność tych urządzeń wygoda oraz oszczędność czasu i miejsca.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge