Szafa do małej sypialni – funkcjonalna garderoba

0
61

Przeważnie sypialnia jest dla nas pomieszczeniem, w którym próbujemy zmieścić szafę. Zmieścić, to dosadne określenie, ale jakże prawdziwe, bo szafa do małej sypialni stanowi duże wyzwanie. Przecież pragniemy miejsca na swoją garderobę, ale nie kosztem miejsca do spania. Musimy zachować funkcjonalność sypialni, a do tego aranżację sprzyjająca uzyskiwaniu atmosfery wyciszenia. W jaki sposób dobrać szafę do sypialni?

Drzwi skrzydłowe lub przesuwne

W niewielkich przestrzeniach liczy się każdy centymetr. W przypadku szafy możemy wybierać pośród dwojakiego rodzaju jej otwierania. Drzwi skrzydłowe potrzebują więcej przestrzeni, by swobodnie się otworzyć. Drzwi przesuwne wydają się być rozwiązaniem bardziej oszczędnym pod względem miejsca. Są jednak i plusy, i minusy obydwu rozwiązań.

Przede wszystkim drzwi skrzydłowe nie wliczają się w głębokość szafy. Co to oznacza? Szafa do małej sypialni, której maksymalną głębokość zaplanujemy na 50 cm, zaoferuje 50 cm głębokości. Odliczymy od tej liczby jedynie grubość płyty, ale to niewielka wartość, która nie robi praktycznie żadnej różnicy. W przypadku drzwi przesuwnych, głębokość zmniejsza się… o drzwi przesuwne.

Szafa do małej sypialni z powodzeniem może mieć drzwi skrzydłowe, jeśli nie mówimy o pomieszczeniu, w którym dosłownie nie ma gdzie nogi postawić. Pełne otwarcie drzwi pozwoli swobodnie przyjrzeć się całej zawartości szafy. A co z drzwiami przesuwnymi? Oczywiście oszczędzamy miejsce w sypialni, ale zmniejsza się głębokość szafy. Ponadto mamy jednoczesny dostęp tylko do tej części z wieszakami lub półkami, która mieści się za jednymi drzwiami przesuwnymi.

W zabudowie czy wolnostojąca?

Druga rzecz, nad jaką się zastanawiamy, gdy interesuje nas szafa do małej sypialni, to konkretna konstrukcja. Możemy zdecydować się na szafę w zabudowie, wykonaną pod zamówienie. Taki indywidualny projekt charakteryzuje się tym, że wnętrze, ale i fronty wyglądają dokładnie, jak sobie to zaplanowaliśmy. To inwestycja, bo szafa w zabudowie będzie droższa, za to wykonana z dobrych materiałów, stanie się trwałym meblem, który zniesie spory ciężar zawartości i zastąpi klasyczne pawlacze czy komody.

Wolnostojąca szafa do małej sypialni, to tańszy wydatek, sporo możliwości konfiguracji, co oznacza niemałą konkurencję dla szaf pod zabudowę. Ponadto mamy dziś do wyboru szafy wolnostojące, które nie odbiegają znacznie jakością od tych wykonywanych na zamówienie. Ogromnym atutem jest to, że taką szafę można stosunkowo łatwo przestawić w inne miejsce lub nawet wynieść do innego pomieszczenia, jeśli planujemy przemeblowanie. Tego typu szafa do małej sypialni, gdy pokój zmienia swoje funkcje, nadaje się coraz częściej do złożenia. Myśl o przeprowadzce? Szafa jedzie z nami!

Niezależnie od rodzaju szafy, pamiętajmy o…

Funkcjonalnym jej wyposażeniu. W szafie układamy głównie ubrania, ale również plecaki, torby i torebki. Chętnie znajdujemy w niej miejsce na buty i domowy sprzęt, jak odkurzacz, żelazko, deskę do prasowania. Szafa do małej sypialni, niezależnie od jej wymiarów, staje się meblem wielofunkcyjnym. Musimy zatem pamiętać o jakości, właściwym doborze materiałów i wyposażeniu wnętrza. Na rynku jest sporo koszy, przegródek, półek i akcesoriów, które instaluje się właśnie w szafach, by łatwiej zachować porządek i wykorzystać każdy wolny centymetr mebla.

Szafa do małej sypialni jednocześnie ma być estetyczna i kolorystyką wpisująca się w pomieszczenia. Uwzględnijmy charakter i metraż sypialni, a wybór szafy będzie satysfakcjonującym.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge