Tarasy wentylowane – nowość w przydomowej przestrzeni

0
140
Tarasy wentylowane - nowość w przydomowej przestrzeni

Tarasy wentylowane mają bardzo prostą konstrukcję. Technika polega na układaniu płytek nawierzchni na specjalnych podkładkach. Dzięki temu płytki zostają odsunięte od warstwy podłoża i nie ma tu konieczności stosowania uszczelnień, fug i klejów. Układanie posadzki staje się więc prostsze, szybsze i z powodzeniem możne być  prowadzone bez pomocy fachowców.

Tarasy wentylowane są stosunkowo nową technologią na naszym rynku. Szybką popularność zdobywają dzięki temu, że charakteryzują się prostą konstrukcją oraz możliwością samodzielnego ich wykonania. W porównaniu z klasyczną metodą układania nawierzchni wiążą się też z koniecznością poniesienia niższych nakładów finansowych.

Proste znaczy piękne

Stara zasada mówi, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Śmiało można powiedzieć, że tak właśnie jest w tym przypadku. Tarasy wentylowe układa się szybko i prosto. Nie ma potrzeby zatrudniania fachowców, bo z zadaniem tym spokojnie powinniśmy poradzić sobie we własnym zakresie. Jakie jeszcze korzyści płyną z tego rozwiązania? Ułożona nawierzchnia prezentuje się naprawdę bardzo ładnie.

Na czym dokładnie polega technologia?

Tarasy wentylowane zbudowane są z płyt, które układa się na specjalnych podkładkach dystansowych. Nawierzchnię taką można układać zarówno na nowych, jak i remontowanych tarasach. Dobrze sprawdzają się też na balkonach. Do jej ułożenie nie potrzeba fachowej wiedzy, wyjątkowych umiejętności ani też specjalistycznych narzędzi. Nie stosuje się fug ani klejów.

Jakie są więc wymagania?

Tarasy należy układać na stabilnym podłożu. W przeciwnym razie płyty mogłyby klawiszować. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, by płyty nie miały możliwości rozsuwania się i przemieszczania (pamiętajmy, że nie stosujemy klejów, a całość konstrukcji opiera się jedynie o układanie płyt). Konieczne jest też zapewnienie 1,5 – 2-procentowego spadku w kierunku brzegu tarasu. Dzięki temu woda, która dostanie się pod płyty podczas deszczu albo z topniejącego śniegu, swobodnie wypłynie na zewnątrz.

Tarasy wentylowane a warunki pogodowe

Dzięki niewielkim przestrzeniom, jakie powstają między układanymi płytami, deszcz wpływa w szczeliny między nimi, a następnie spływa swobodnie po warstwie hydroizolacji. Takie rozwiązanie nie wymaga stosowania uszczelnień, fug i zapraw z dodatkiem cementu. Nie ma więc ryzyka, że te na skutek odkształceń zaczną pękać. Tarasy wentylowane są doskonałym rozwiązaniem, gdy planujemy układanie wielkoformatowych płyt ceramicznych, które są znacznie bardziej narażone na pękanie.

Sposób prowadzenia prac

Tarasy wentylowane układa się w dwóch etapach. Pierwszy to przygotowanie podłoża, drugi – układanie płyt na podkładach dystansowych. Odpowiednio przygotowane podłoże to takie, które jest równe, stabilne i wykazuje niewielki spadek na zewnątrz. Podłoże zabezpieczamy też przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najczęściej stosuje się w tym celu papę termozgrzewalną. W kolejnym etapie układa się podkładki dystansowe, a na nich płyty tarasowe.

Tarasy wentylowane mają mnóstwo zalet. Moim zdaniem to doskonała alternatywa dla tradycyjnych nawierzchni. Prosto się je układa, a w razie potrzeby można też łatwo zdemontować.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge