Taśmy do pakowania – krótki poradnik

0
106

Taśmy do pakowania znajdują wiele zastosowań. Nic więc dziwnego, że obecne są praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Są również nieodzownym elementem wyposażenia większości magazynów, hurtowni i sklepów internetowych. Właściwie dobierane względem docelowego przeznaczenia oraz odpowiednio stosowane umożliwiają zabezpieczenie towaru na czas transportu lub przechowywania. Jak wybierać takie taśmy i czym powinny się charakteryzować? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Wybór najlepszej taśmy do pakowania przesyłek i kartonów tekturowych należy zacząć od udzielenia odpowiedzi na kilka pytań. Przede wszystkim warto wiedzieć, jak ciężkie paczki będą oklejane oraz jakie warunki zewnętrzne taśma będzie musiała wytrzymać. Znając odpowiedzi na te pytania, znacznie łatwiej wybierzemy taśmę do pakowania wpisującą się w nasze potrzeby. Wybór dotyczy zarówno materiału, z jakiego wykonana jest taśma, jak i pokrywającego ją kleju.

Co nieco o kleju

Od wyboru właściwego kleju zależeć będzie, czy zabezpieczenie paczki jest trwałe oraz jak taśma spisze się w niesprzyjających warunkach. Warto pamiętać, że w przypadku przesyłek może być narażona na bardzo niskie lub wysokie temperatury, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne w trakcie transportu. Do dyspozycji konsumentów oraz przedsiębiorców pozostają następujące kleje:

  1. Solvent

To klej wykonany z naturalnego kauczuku. Cechuje się bardzo dobrymi właściwościami klejącymi i wykazuje wysoką odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nie ulega niskim temperaturom, wilgoci i wielu innym czynnikom. Doskonale sprawdza się w przypadku przesyłek, które pozostają wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Idealnie nadaje się również do zabezpieczania ciężkich paczek, dzięki czemu cieszy się popularnością sklepów sprzedających ciężkie przedmioty o dużych gabarytach.

  1. Eco Solvent

W przeciwieństwie do kleju Solvent jest klejem modyfikowanym, ale podobnie jak ten pierwszy wykazuje bardzo dobre właściwości klejące. Idealnie nadaje się zarówno do wielkich paczek, jak i przesyłek o małych gabarytach. Jest bardzo uniwersalny, przez co powszechnie wykorzystywany w wielu branżach oraz na użytek prywatny. Jest najczęściej stosowanym klejem przy produkcji taśm z nadrukami.

  1. Hot Melt

Klej Hot Melt powstaje z kauczuku syntetycznego. Należy do termotopliwych klei o szerokim zastosowaniu. Doskonale wpisuje się w potrzeby przemysłu opakowaniowego i transportowego. Podobnie jak Eco Solvent charakteryzuje się dobrymi właściwościami klejącymi i sprawdza przy pakowaniu i zabezpieczaniu małych i dużych przesyłek.

Nośnik taśmy do pakowania

Materiał, z jakiego wykonany jest sam nośnik taśmy do pakowania, jest nie mniej ważny od zastosowanego kleju. Najczęściej stosowany materiał to polipropylen, łączony przez producentów opakowań z każdym z wymienionych wyżej klei. Powszechnie będziesz się więc spotykać z taśmami polipropylenowymi.

Nieco rzadziej znajduje zastosowanie PVC. Ten nośnik łączony jest jedynie z klejem Solvent. To wyjątkowy duet, który sprawia, że powstają taśmy o niezwykłych właściwościach klejących i wytrzymałościowych. Śmiało można powiedzieć, że należy do najlepszych, dostępnych obecnie na rynku taśm. Trwałość i wytrzymałość taśmy gwarantuje grubość nośnika (PVC jest grubszy od polipropylenu), a komfort użytkowania – ciche odwijanie się taśmy.

Taśma z logo? Dlaczego nie!

W czasach, kiedy handel internetowy staje się codziennością każdego z nas, a nowe sklepy internetowe pojawiają się jak grzyby po deszczu, ogromnego znaczenia nabiera możliwość wykorzystania każdej dostępnej formy reklamy. Wyróżnienie się na tle konkurencji i dotarcie do klienta staje się coraz trudniejsze. Nadruki na taśmach do pakowania to doskonała okazja do zaprezentowanie swojej firmy zarówno obecnym, jak i potencjalnym klientom. Przesyłki wysyłane od przedsiębiorcy do konsumenta przechodzą przecież po drodze przez wiele rąk. Taśma z nadrukiem, która identyfikuje firmę, jest zatem świetną formą reklamy.

Co warto zawrzeć na nadruku? Najczęściej jest to logo, chwytliwe hasło reklamowe lub dane teleadresowe firmy. Można też połączyć wszystkie trzy elementy. Projekt nadruku wykonuje się samodzielnie lub zleca jego wykonanie producentowi taśmy. Dobrze zaprojektowana taśma to taka, która, w pozytywnym rozumieniu, rzuca się w oczy i długo pozostaje w pamięci.

Taśma do pakowania ma wiele zastosowań, może też dawać wiele możliwości!

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge