Dobór opakowań wykonanych z tektury, to kwestia wbrew pozorom bardzo ważna. Wpływa na to fakt, że tektura, w zależności od jej rodzaju, zaoferuje inne właściwości. Przede wszystkim względem wytrzymałości czy funkcjonalności. Poznajmy jej rodzaje i zastosowanie.
Rodzaje tektur
Najprostszym materiałem spośród tektura, jest ta o gładkiej strukturze. To tektura lita, która ze względu na elastyczność, służy do wykonywania rozmaitych opakowań. Nie należy do najwytrzymalszych, dlatego najlepiej sprawdza się pośród opakowań niewielkich rozmiarów. Do pakowania, przechowywania czy wysyłki małych pakunków, które nie są ciężkie.
Tektura lita równie dobrze spełnia swoje funkcje, jako przekładka. Na czas transportu zabezpiecza produkty, w postaci nałożonych narożników. W zależności od grubości, będzie wykazywać inną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo można ją uzupełnić o kolorowy nadruk, reklamowy, informacyjny bądź dowolnego, innego rodzaju, w zależności od potrzeb.
Jeszcze więcej możliwości oferuje tektura falista. Jej historia sięga XIX wieku, kiedy to przez przypadek arkusz papieru został włożony do maszyny służącej plisowaniu tkanin. Tak powstały produkt, czyli dziś chętnie wybierana tektura falista, najpierw służyła do wykładania wnętrz kapeluszy. Później zaś swoje zastosowanie znalazła w pakowaniu win. Dziś możemy wybierać pośród tektury falistej o różnych rozmiarach, jak i parametrach grubości. To te ostatnie zadecydują o wytrzymałości czy ochronie przed uszkodzeniami. Spory wybór tego typu produktu oferuje producent opakowań BecPak.
Z warstwy pofalowanej oraz papieru powstaje tektura dwuwarstwowa, wykorzystywana do produkcji elementów zabezpieczających. Na tekturę trzywarstwową składają się dwie warstwy papieru, które są gładkie oraz jedna warstwa pofalowana. Największy ciężar są jest w stanie wytrzymać produkt, na który składają się dwie warstwy pofalowane oraz trzy warstwy gładkiego papieru. Ostateczne cechy zależne są kolejno od gramatury.
Tektura falista – zastosowanie
Tektura falista służy w dużej mierze do produkcji kartonów klapowych. Najczęściej spotykamy ją pośród tego typu wykonań. Swoje miejsce znajduje również w kopertach o podwyższonej wytrzymałości czy różnych rodzajach teczek biurowych. Przy pomocy wykrojników uzyskuje się opakowania fasonowe, ale i dodatki do opakowań.
Co więcej, tektura falista wykorzystywana jest w budownictwie, jak i przez artystów. Choć to niepozorny element, który nie rzuca na kolana pod względem estetyki, to jednak zyskuje na uznaniu ze względu na swoje właściwości. Ponadto można wybrać tekturę czy pudełka tekturowe, które są jednostronnie lub obustronnie białe, dzięki czemu walory estetyczne zostają podniesione. To, co dla nas najważniejsze, to szerokie możliwości zastosowania.
Super artykuł! Nawet nie wiedziałam, że istnieje tak wiele różnych rodzajów tektur – ha! nawet same właściwości bardzo mnie zaskoczyły. To naprawdę fantastyczne źródło wiedzy, tym bardziej, iż czeka mnie niedługo przeprowadzka, więc teraz już wiem, na jakie opakowania mam postawić!