Ubezpieczenie od zalania – o tym pamiętaj!

0
123

Ubezpieczenie od zalania to jeden z tych elementów, który koniecznie powinien znaleźć się w naszej polisie. Zwykle mówimy o podstawowej ochronie, która obejmuje taki aspekt, jednak trzeba się upewnić patrząc na ofertę. Dokładnie czytać warunki umowy, dopytywać i rozwiewać wątpliwości, jeśli takie się pojawiają. Wbrew pozorom zalania zdarzają się stosunkowo często, jeśli pod uwagę brać problemy mieszkaniowe. To z tego względu zwracamy na nie uwagę, bo uzyskanie odszkodowania może nie być takie proste.

Ubezpieczenie od zalania – co warto wiedzieć

Ubezpieczenie od zalania to jedno, ale dochodzenie odszkodowania to drugie. Okey, mamy już polisę, wszystko opłacone i dochodzi do zdarzenia. W tym miejscu kluczowym jest ustalenie, kto jest sprawcą zalania. Nie zawsze będzie to właściciel. Sytuacja wygląda również nieco inaczej, jeśli do zalania doszło w wynajmowanym mieszkaniu. Przyjrzyjmy się tej ostatniej sytuacji.

Gdy najemca wyleje wiadro z wodą bądź w inny sposób, ale przez własne czyny spowoduje zalanie mieszkania poniżej, wina leży po jego stronie. Jeśli jednak do zalania doszło w wyniku pęknięcia wanny bądź rur poziomych, to winą zostanie obarczony właściciel mieszkania.

Ubezpieczenie od zalania uwzględnia także jeszcze inną sytuacją. Jeśli w grę wchodzą awarie pionów, to odpowiedzialność za zalanie leży po stronie administracji budynku bądź wspólnoty mieszkaniowej. Nieszczelne rynny bądź dach, to także wina administratora czy wspólnoty.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Oferty ubezpieczeniowe teoretycznie nie różnią się od siebie znacząco. Dopiero, gdy zasiadamy do umowy, sprawdzamy szczegóły i próbujemy wczytać się, w niekiedy zawiłe zapisy, przekonujemy się o różnicach. Te ostatnie występują w dużym stopniu, gdy w grę wchodzi ubezpieczenie podstawowe oraz dodatkowe.

Poza orientacją w różnorodnych ofertach, musimy trzymać się zasad, które dotyczą podpisywania jakichkolwiek umów. Dokładne czytanie i zwracanie uwagi na to, co jest zapisane na końcu, najdrobniejszym druczkiem.

Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenie od zalania, interesować nas będzie nie tylko samo ubezpieczenie mieszkania, ale i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, co ma związek z zależnością, kto zalał mieszkanie.

Pokuśmy się o sprawdzenie dostępnych ofert i wybierzmy tę, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Nie zapominajmy o elementach dodatkowych, bo w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że wydatek na takie „dodatki” byłby niczym, w porównaniu do kosztownych szkód, z jakimi musimy się zmagać.

Pamiętajmy o tym, by ubezpieczenie od zalania znalazło się w naszej polisie. To większa gwarancja możliwości uzyskania odszkodowania, gdy nam przydarzy się taka sytuacja bądź to my staniemy się winowajcami.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge