Wnętrza w stylu retro – wyjątkowy klimat

0
48

Wnętrza w stylu retro to powrót do klimatu dawnych lat. Czy się je lubi, czy też nie, nie można im odebrać charakterystycznej atmosfery – przyjaznej, przytulnej, ciepłej. Takie aranżacje zdają się niekiedy krzyczeć starością i tym co staromodne, by za chwilę pachnieć smakami, za którymi wciąż tęsknimy. Co powinno znaleźć się w takich aranżacjach?

Wnętrza w stylu retro – zaplanowany chaos

Generalnie nie lubimy, gdy w naszych domach jest nieuporządkowanie, bałagan i wszędzie panuje chaos. Chaos wydaje się być jednak słowem klucz we wnętrzach, które nawiązują do klimatu retro. Daleko nam jednak do myśli o bałaganie i zbędnych elementach, które są przerzucane z kąta w kąt, bo nie ma na nie miejsca. O ile o chaosie trudno mówić, że da się go zaplanować, to w przypadku retro stylizacji, tak właśnie może być!

Mnóstwo bibelotów, ozdób, dekoracji, a to wszystko jakby wyjęte z innej epoki. Stylizowane, smukłe i zgrabne nóżki mebli, które powyżej stają się masywne i aż dziw, że całość trzyma się w miejscu stabilnie. Ciepłe i przyjazne kolory, głównie widniejące pośród drewnianych materiałów. A na to wszystko składa się bajkowe wręcz oświetlenie. Eleganckie i estetyczne, choć nieidące w kierunku kryształów i glamour. Wnętrza w stylu retro mają tak wiele do zaoferowania, że trzeba je poznać od podszewki, by polubić, a za chwilę pokochać.

Uwielbiany klimat

Retro ma to do siebie, że przypomina dawne czarno-białe zdjęcia, ale i fotografie naznaczone zębem czasu, na które patrzy się z łezką w oku. Ich oglądanie w miękkim i potężnym fotelu, w kwieciste wzory, z wysokim oparciem i grubymi podłokietnikami, staje się chwilą, która może trwać w nieskończoność. Taki nieco starodawny wystrój sprawia, że przychodzi nam na myśl wyobrażenie o drewnie rozpalanym w kominku. Robi się ciepło, przytulnie i bezpiecznie.

Wnętrza w stylu retro z powodzeniem mogą stać się domowym azylem. Co więcej, choć są tak bardzo charakterystyczne i wręcz skrajnie odmienne od dzisiejszych, nowoczesnych propozycji, ich modyfikacja wedle własnych gustów i wymagań, jest możliwa!

Czas i cierpliwość

Na urządzanie wnętrza w stylu retro, potrzeba czasu. Elementy wyposażenia, meble, zegary, obrazy, lustra, które wpisują się w ten charakter, nie są dostępne w większości popularnych sklepów meblowych. Trzeba się trochę nachodzić, zajrzeć tam, gdzie nie zaglądają inni. W takiej stylistyce potrzebne są nie tylko meble, ale i pozostałe elementy wyposażenia, które mają w sobie duszę, a tę można poczuć od razu się z nimi spotykając.

Dopasowanie do własnych gustów

Aranżacje retro dają dziś duże pole do popisu. Jeśli mają być przełamane nowoczesnością, nic nie stoi na przeszkodzie, by do salonu, w którym godzinę wybija zegar z kukułką, wprowadzić nieco nowocześniejszy kominek. W kuchni zaś postawić na oświetlenie, które rozprawia się z błyskiem i kryształem, ale swoim ciepłem oświetla kształtny, drewniany stół.

Tak charakterystyczny klimat można modyfikować właściwie dowolnie. W taki sposób, by uzyskać wystrój, jaki jest najbliższy sercu, ale jednak pozostać w klimacie retro. Zachować unikalny charakter, nie martwić się o funkcjonalność i przemijającą modę. Znaleźć miejsce na indywidualizm, który przecież staje się artystycznym wyrazem i pozwala uchwycić unikatowość. Wnętrza w stylu retro to szeroka paleta możliwości, wystarczy ją wykorzystać.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge