Jak wybrać odpowiedni wkład kominkowy?

0
123
Jak wybrać odpowiedni wkład kominkowy?

Wkład kominkowy jest najważniejszą częścią każdego kominka. Jak wybrać go prawidłowo? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Rodzaje wkładów kominkowych

Pierwszą kwestią, na jaką powinno się zwrócić uwagę przy wyborze wkładu kominkowego, jest rodzaj wkładu. Wkłady tradycyjne są najpopularniejsze, gdyż nadają się do ogrzewania niewielkich powierzchni i posiadają walory dekoracyjne. Wkłady z płaszczem wodnym, dostępne między innymi na https://www.mikavent.pl/, zdobią wnętrze, a także ekonomiczne ogrzewają pomieszczenie. Instalacja obiegu wody umożliwia nagrzewanie wody użytkowej do mycia lub płynącej do kaloryferów. Kasety kominkowe służą natomiast do uzupełniania tradycyjnego wkładu. Montuje się je bezpośrednio do wcześniej zainstalowanego wkładu kominkowego, dzięki czemu można tanim kosztem zmodernizować kominek.

Sposób użytkowania kominka

Drugim aspektem, jakiemu należy przyjrzeć się podczas zakupu wkładu kominkowego, jest przeznaczenie kominka. Wkłady typu A są przeznaczone do dekorowania pomieszczeń. W ich przypadku czas palenia jest nieokreślony, a ogień w kominku rozpala się sporadycznie. Wkłady typu B wykorzystuje się do okazjonalnego ogrzewania wnętrza, gdyż czas palenia jest określony maksymalnie na 10 godzin. Wkłady kominkowe typu C pozwalają utrzymać żar przez minimum 10 godzin, dzięki czemu wykorzystuje się je do ogrzewania pomieszczeń w okresie zimowym. Ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu przez długi czas, a efektywność kominka jest wysoka.

Żeliwo czy stal?

Większość wkładów kominkowych posiada korpus wykonany z żeliwa lub stali. Żeliwo jest ciężkie, dlatego częściej wybiera się je jako budulec wkładu o tradycyjnym wyglądzie. Często tylna płyta wkładu żeliwnego jest zdobiona, co podnosi walory dekoracyjne. Żeliwny wkład może być jednak zbyt masywny i przytłaczający w przypadku małych pomieszczeń.

Stalowe wkłady kominkowe lepiej prezentują się w niedużych wnętrzach. Są lekkie, proste i pozbawione zdobień. Prezentują się nowocześnie, a spalanie w nich długich kawałków drewna jest łatwiejsze niż w korpusach żeliwnych. Niestety, stalowe wkłady kominkowe są znacznie droższe niż korpusy wykonane z żeliwa.

Moc grzewcza

Ostatnim ważnym aspektem podczas zakupu wkładu kominkowego jest dobór mocy grzewczej. W przypadku kominków o charakterze wyłącznie dekoracyjnym jest to mało ważny parametr, jednak gdy kominek ma ogrzewać jako jedyne źródło ciepła całe pomieszczenie, konieczne jest obliczenie, jaka moc grzewcza jest wymagana w danym budynku. Jest ona tym wyższa, im wyższe jest pomieszczenie i im słabiej jest ocieplone.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge