Zabudowa w kuchni. Postaw na funkcjonalność

0
114

Czynności kuchenne każdego dnia pochłaniają mnóstwo naszego czasu. Zwłaszcza jeśli posiadamy zamiłowanie do sztuki kulinarnej. Im bardziej ergonomiczna będzie zabudowa w kuchni, tym łatwiej użytkownikom będzie te prace wykonywać. Rozmieszczenie wszystkich sprzętów i kuchennych mebli w sposób, który ułatwi poruszanie się po pomieszczeniu, nawet jeśli jednocześnie znajdują się w nim dwie lub trzy osoby, powinno być naszym celem podczas planowania aranżacji.Na pewno wiele osób zgodzi się ze mną, że źle zaplanowana kuchnia może skutecznie zniechęcić do przygotowywania posiłków. Aby była funkcjonalna i dobrze spełniała swoje zadanie, nie może być zbyt mała, ani za duża. Dostosowana do ilości osób spędzających w niej czas, a przy tym cechująca się funkcjonalnym ustawieniem mebli i kuchennych sprzętów, sprzyjać będzie zarówno kulinarnym eksperymentom, jak i przygotowywaniu tradycyjnych potraw. Jednym słowem stanie się chętnie odwiedzanym przez domowników pomieszczeniem.

Zabudowa w kuchni a ergonomia pomieszczenia

Sposób aranżacji kuchni może znacząco ułatwiać czynności kuchenne albo je utrudniać. Wszystko zależy od ustawienia poszczególnych sprzętów i mebli kuchennych, ich wzajemnego usytuowania względem siebie oraz odległości między nimi. Czasami nawet niewielkie zmiany aranżacyjne sprawią, że zabudowa w kuchni stanie się bardziej funkcjonalna.

Osoby zainteresowane jak najkorzystniejszym ustawieniem kuchennych mebli i sprzętów z pewnością zainteresuje fakt, że ich prawidłowe usytuowanie może skrócić czas wykonywania kuchennych czynności nawet o połowę. Osiągnięcie takiego efektu możliwe jest poprzez stworzenie trójkąta roboczego, którego wierzchołkami będą najczęściej używane sprzęty, tj. lodówka, zlewozmywak i kuchenka.

Kształt zabudowy

W zależności od wielkości kuchni, jej kształtu oraz lokalizacji okien i drzwi, ustawienie kuchennych mebli może przybierać różną formę. Najmniej korzysta zabudowa w kuchni to ta, którą lokalizujemy w jednym rzędzie. Oczywiście nie zawsze istnieje możliwość, by postąpić inaczej. Warto jednak mieć na uwadze, że znacznie łatwiej jest poruszać się po kuchni, której meble ustawiono w różnych płaszczyznach, a urządzenia kuchenne zlokalizowano stosunkowo niedaleko od siebie.

Znacznie wygodniejsza jest zabudowa w kuchni w kształcie litery L, a najwygodniejsza chyba zabudowa dwurzędowa albo ułożona w kształt litery U. W takich układach znacznie łatwiej jest osiągnąć efekt trójkąta roboczego i uzyskać ergonomiczne pomieszczenie. Decydując się na konkretny układ kuchennej zabudowy, koniecznie zwracajmy uwagę na odległości pomiędzy rzędami ustawionych w niej szafek. Pełną swobodę ruchów i wygodę w użytkowaniu zapewnimy sobie, jeśli odległości te będą oscylować w granicach 90 – 120 cm.

Przestrzeń robocza

Jednym z najistotniejszych miejsc w kuchni jest przestrzeń robocza, na której będziemy kroić, siekać, miksować i wykonywać gros innych, kuchennych czynności. Musi być zatem przestronna i wygodna. Przyjmuje się, że główne miejsce do pracy nie powinno być mniejsze niż 80 cm długości. Myślę jednak, że wielu miłośników gotowania zgodzi się ze mną, że optymalny do pracy blat to taki, który ma przynajmniej 120 cm długości. Wtedy komfort wykonywania czynności kuchennych jest zdecydowanie wyższy. Warto zaznaczyć jednak, że nie każde pomieszczenie pozwala na osiągnięcie takiego efektu. Zabudowa w kuchni musi być dostosowana do warunków, jakie stwarza samo pomieszczenie.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge