Zabudowa szafy wnękowej – na co zwrócić uwagę?

0
70
Zabudowa szafy wnękowej - na co zwrócić uwagę?

Współczesne aranżacje wnętrz często przewidują zagospodarowanie wnęk systemami do przechowywania. Zabudowa szafy wnękowej może różnić się w zależności od pomieszczenia, zastosowanego materiału oraz sposobu realizacji. Zwykle jednak wygląda zdecydowanie atrakcyjnej od szaf wolnostojących. Jest też bardziej praktyczna i gwarantuje więcej przestrzeni do przechowywania odzieży. Nic zatem dziwnego, że w czasach, kiedy dużą uwagę przykłada się do funkcjonalności pomieszczeń, zabudowa szafy wnękowej cieszy się zainteresowaniem inwestorów.

Szafy wnękowe mogą być równie obszerne i praktyczne, co osobna garderoba. Pozwalają na estetyczne zabudowanie wnęki i zachowanie wrażenia przestrzeni w pomieszczeniu. Idealnie sprawdzają się w rozmaitych wnętrzach. Można wpasować je w przestrzeń sypialni, salonu, korytarza oraz łazienki. Zabudowa szafy wnękowej może dokładnie wypełnić wnękę, a niekiedy nawet wtopić się w aranżację pomieszczenia, stając się niemal niewidoczną. Przyjmuje wtedy formę dekoracji ściennej, którą odróżnić od prawdziwej ściany można dopiero po uważniejszym się jej przyjrzeniu.

Wyposażenie szaf wnękowych

Ogromnym atutem szaf do zabudowy wykonywanych na wymiar jest możliwość dostosowania ich wyglądu oraz wyposażenia do aranżacji pomieszczenia i wymagań użytkowników. W zależności od ilości ubrań, które mają być przechowywane na wieszakach, butów i innych elementów garderoby można pokusić się o różne wyposażenie szafy. Spośród dostępnych opcji będziemy mieć do wyboru drążki na wieszaki, kosze cargo, szuflady, półki, wieszaki na spodnie, organizery na buty i wiele innych. Kluczem do sukcesu jest przemyślna aranżacja wnęki oraz przestrzeni w szafie.

Zabudowa szafy wnękowej a rodzaj drzwi

Szafy wnękowe zazwyczaj kojarzą nam się z wielkimi, przesuwnymi drzwiami. Tymczasem możliwości jest znacznie więcej. Do wyboru są jeszcze drzwi składane, uchylne albo składano-przesuwne. Przewaga drzwi przesuwnych nad innymi systemami polega na tym, że doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie jest stosunkowo niewiele miejsca. Nadają się zatem do ciasnych korytarzy i małych łazienek.

Wybieramy materiał

Ramy drzwi mogą być wypełnione różnymi materiałami. Ułatwia to dopasowanie wyglądu szafy wnękowej do aranżacji wnętrza. Inwestorzy mogą zdecydować się na drzwi z frontem wykonanym z: lustra; szyby (w tym przypadku dostępna jest szeroka gama kolorystyczna); płyty wiórowej, laminowanej lub drewnopochodnej; żaluzji, korka itp.

Atuty szaf wnękowych

Zabudowa szafy wnękowej ma wiele zalet. Największe z nich to możliwość zagospodarowania nawet bardzo nietypowych przestrzeni oraz sporo miejsca do przechowywania. Dzięki dostępności rozmaitych systemów do przechowywania szafa nabiera indywidualnego charakteru i odpowiada ściśle potrzebom użytkowników. Aranżacje, w których zastosowano takie szafy, wyglądają bardzo estetycznie i przestronnie.

Pora na wady

Zabudowa szafy wnękowej to nie tylko zalety. Najczęściej spotykanym problemem są ciężko przesuwające się drzwi. Dlatego, wykonanie takiej szafy powinno zostać wcześniej dobrze przemyślane. Warto rozważyć, jakie materiały sprawdzą się najlepiej i które z nich dadzą możliwość jej komfortowego użytkowania.

Szafy wnękowe mają jednak zdecydowanie więcej zalet niż wad. Dowodzi tego ich popularność wśród samych zainteresowanych. Zabudowa szafy wnękowej prezentuje się bardzo efektownie i elegancko, co najważniejsze jednak może być w pełni funkcjonalna i bardzo pojemna.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge