Zakładanie ogrodów, od czego zacząć?

0
171
Zakładanie ogrodów

Posiadanie pięknie zaaranżowanej przestrzeni wokół domu to marzenie wielu z nas. Jednak zakładanie ogrodów nie zawsze jest proste. Może wymagać wiedzy i umiejętności, bez których stworzenie wyjątkowego miejsca nie będzie możliwe. Warto wiedzieć od czego rozpocząć przygotowania i jaką kolejność prac obrać, by efekt był satysfakcjonujący.


Zanim na dobre rozpoczniemy prace w ogrodzie, trzeba zadać sobie podstawowe pytania:

  • Jak powinien wyglądać nasz ogród?
  • Jaki typ roślinności powinien zostać w nim posadzony?
  • Ile czasu będziemy mogli poświęcić na jego pielęgnację?

Odpowiedzi na postawione pytania w znacznym stopniu wpłyną na wygląd przestrzeni wokół domu. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, na jaki typ ogrodu się zdecydujemy, początkowe prace prawie zawsze będą wyglądać tak samo.

Zakładanie ogrodów – od czego zacząć?

Wiele osób zabiera się za zakładanie ogrodów dopiero po zakończeniu prac budowlanych na działce. Tymczasem znacznie korzystniejsze jest rozpoczęcie prac jeszcze, zanim budowa na dobre się rozpocznie. Zanim powstanie wykop pod fundamenty należy ściągnąć humus i zabezpieczyć go tak, by mógł posłużyć do sadzenia roślin. Wymieszanie podczas wykopów żyznej warstwy gleby z leżącą poniżej niej glebą mniej urodzajną, doprowadzi do tego, że humus nie będzie mógł być już wykorzystany, kiedy nadejdzie czas na zakładanie ogrodów.

Okres przed rozpoczęciem prac budowlanych będzie też odpowiedni do wszelkich prac ogrodowych, wymagających użycia ciężkiego sprzętu. Jeśli zatem planujesz usypanie skarpy, czy założenie oczka wodnego, będzie to najlepszy moment na tego typu prace. Na późniejszym etapie, kiedy staną już fundamenty, może się okazać, że wjechanie koparką na działkę jest niemożliwe.

Przechowywanie humusu

Humus, czyli wierzchnia i najbardziej urodzajna warstwa ziemi przydaje się w trakcie późniejszych nasadzeń na działce. Jednak, by mógł być wykorzystany, konieczne jest jego odpowiednie przechowywanie. Najwygodniej będzie przechowywać humus w miejscu jego późniejszego wykorzystania.

Składuje się go w pryzmach o szerokości nie większej niż 3 m i nie wyższej niż 1,5 m. Przechowywanie żyznej warstwy gleby w większych pryzmach, może skutkować utratą przez nią cennych wartości biologicznych (wyginięcie pożytecznych dla roślin mikroorganizmów).

Kolejność pozostałych prac

Zakładanie ogrodów powinno zostać poprzedzone wykonaniem planu zagospodarowania działki. Plan musi uwzględniać obecne na działce budynki i istniejącą roślinność. Jego zadaniem jest wskazanie wyglądu posesji, a tym samym wyznaczenie koniecznych do podjęcia działań w terenie.

W kolejnym etapie należy wykonać prace ziemne. Oczyszczenie terenu z chwastów, gałęzi oraz ewentualnych zanieczyszczeń to bardzo istotna część prac w ogrodzie.

Położenie instalacji nawadniającej i elektrycznej na działce sprawi, że ogród będzie nie tylko pięknie oświetlony, ale także bardzo funkcjonalny i mniej wymagający, jeśli chodzi o jego pielęgnację. Zautomatyzowane podlewanie ogrodu pozwoli mieszkańcom zaoszczędzić wiele czasu.

Instalację nawadniającą i elektryczną układa się jeszcze przed ułożeniem nawierzchni i założeniem trawnika, które w przeciwnym razie mogłyby ulec zniszczeniu. Końcowy i chyba najprzyjemniejszy etap prac to wykonanie trawnika i posadzenie roślin. Po nim ogród zaczyna nabierać wreszcie ostatecznego wyglądu.

Zakładanie ogrodów można prowadzić samodzielnie lub wynająć do tego odpowiednią firmę. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, warto skorzystać z inspiracji przeglądając gotowe aranżacje ogrodowe.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge