Zakup ziemi krok po kroku

0
42
Zakup ziemi krok po kroku

Marzysz o budowie domu? Powinieneś wiedzieć, z czym wiąże się zakup ziemi pod jego budowę. Konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów oraz podpisanie aktu notarialnego. Kiedy to będziesz mieć już za sobą, możesz spokojnie zająć się formalnościami związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Realizacja marzeń związanych z budową domu wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Po pierwsze, aby zakup ziemi mógł dojść do skutku, należy znaleźć odpowiednią działkę. Ta w przypadku każdego z nas może być zupełnie inna. Podobne będą natomiast formalności, przez które musimy przejść, zanim dojdzie do transakcji i staniemy się szczęśliwymi posiadaczami ziemi.

Co należy sprawdzić, zanim kupimy działkę?

Zakup ziemi nie może być decyzją podejmowaną w ciemno. Koniecznie należy sprawdzić kilka istotnych rzeczy, zanim zdecydujemy, czy ten właśnie grunt ma się stać naszym miejscem na Ziemi.

Przede wszystkim sprawdzamy zapisy księgi wieczystej nieruchomości. Warto wiedzieć, ilu jest właścicieli działki i czy nie posiada ona żadnych obciążeń w postaci hipoteki, a także służebności.

Warto też sprawdzić dojazd do nieruchomości. Nieruchomość powinna mieć dostęp do drogi publicznej. Jeśli go nie posiada, być może konieczne będzie ustanowienie służebności przez działkę sąsiednią.

Jeśli zależy Ci na miłym sąsiedztwie, sprawdź, kto zamieszkuje w domach na działkach sąsiednich. Zakup ziemi to najczęściej decyzja podejmowana z zamiarem budowy domu, w którym inwestor będzie mieszkał wiele lat, a być może całe życie. Dobrze byłoby, gdyby miał wokół siebie życzliwych ludzi.

Zanim transakcja zakupu gruntu dojdzie do skutku, warto też sprawdzić, czy działka jest uzbrojona. Jeśli przyłącza są już na działce lub w jej okolicy, inwestor nie będzie musiał ponosić wysokich kosztów, doprowadzając media do nieruchomości.

Nawet w dzisiejszych zmotoryzowanych czasach nie każdy dysponuje samochodem. Warto sprawdzić, jak działka jest skomunikowana z pobliskim miastem. Wygodne dojazdy są ważne między innymi dla ludzi, których dzieci muszą dojeżdżać do pobliskich szkół.

Zakup ziemi i formalności

Zanim dojdzie do podpisania aktu notarialnego i przeniesienia praw własności do gruntu, koniecznie należy zapoznać się z dokumentami dotyczącymi nieruchomości. Należy wśród nich wymienić wypis z rejestru gruntów, odpis z księgi wieczystej oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Z mpzm można się zapoznać na stronie urzędu gminy, właściwym ze względu na lokalizację działki. Z tego dokumentu dowiemy się między innymi, jaka jest maksymalna dozwolona powierzchnia zabudowy, wymagana powierzchnia biologicznie czynna oraz rodzaj zabudowy.

Do podpisania aktu notarialnego również będą potrzebne dokumenty. Zarówno kupujący, jak i sprzedający do aktu stawiają się z dowodem osobistym. Sprzedający musi ponadto dostarczyć:
• Wypis z rejestru gruntów,
• Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
• Odpis z księgi wieczystej.

Może się zdarzyć, że dla terenu, na którym zlokalizowana jest działka, nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W takim przypadku, zanim zakup ziemi dojdzie do skutku, należy wystąpić do urzędu z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wydanie takiej decyzji może niestety potrwać, a i tak nie ma gwarancji, że będzie zawierać korzystne dla zainteresowanego zakupem działki zapisy.

Kiedy już wszystkie dokumenty zostaną zgromadzone, a termin aktu uzgodniony, można przystąpić do jego podpisania. Tu niestety trzeba się przygotować na niemały koszt. Przejście tych formalności jest jednak konieczne, aby zakup ziemi doszedł do skutku. Po podpisaniu aktu będzie można przystąpić do realizacji marzeń o własnym domu.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge