Żarówki to wybór wielkiej wagi, choć tej ostatniej przykładamy do niego zbyt mało. Bazujemy na konstrukcjach lamp, które wpadają nam w oko w sklepie. Skupiamy się na dopasowaniu do domowej aranżacji. Szukamy kolorów, detali i linii, które nas urzekną, a to wszystko może okazać się na darmo, jeśli zapomnimy o doborze odpowiednich żarówek. Dziś przyglądamy się propozycjom ledowym, które są coraz chętniej wybierane.
Dlaczego żarówki ledowe?
Kształtne żarówki, transparentne lub mleczne, mniejsze i większe. Ich estetyka staje się na równi ważna, co wybranych lamp. Nie jest to jednak tylko kwestia efektu wizualnego, choć i ten nie pozostaje bez znaczenia. W przypadku żarówek trzeba poradzić sobie z doborem mocy, barwy światła, kąta świecenia – jeśli mówimy o żarówkach ledowych. Takich czynników jest sporo i koniecznie należy brać je pod uwagę, by ta wymarzona i długo wyszukiwana na rynku oświetleniowym lampa, spełniała swoje funkcje.
Decydujemy się coraz chętniej na ledy, ponieważ oferują oszczędności, znacznie większe niż w przypadku halogenów, nie wspominając o tradycyjnych żarówkach. Akurat w przypadku tych ostatnich nawet nie można mówić o jakichkolwiek oszczędnościach. Ledowe odpowiedniki oferują żywotność 25-krotnie większą niż klasyczne żarówki, a 10-krotnie większą od żarówek halogenowych. To oznacza, że kupujemy je znacznie rzadziej, a do tego cieszymy się jakościowo lepszym światłem. Żarówki ledowe bowiem mogą świecić jaśniej, szybko osiągają maksymalny poziom świecenia, a gdy ich żywot pomału ma się ku końcowi, raczą coraz słabszym światłem, ale nie gasną nagle.
Czy wydatek rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych za jedną żarówkę, faktycznie jest godny rozważenia? Zdecydowanie tak. Wyobraźmy sobie, ile żarówek tradycyjnych w ciągu roku kalendarzowego wyrzucamy, a ile kupujemy nowych. Do tego, jak dużą liczbę żarówek musimy zastosować, by oświetlić każde pomieszczenie. Szybko okazuje się, że kwestie cenowe w ostatecznym rozrachunku są porównywalne, a po latach zaczynają przeważać na korzyść żarówek ledowych. Te bowiem aż 80% pobieranej energii zamieniają na światło, podczas gdy w klasycznych odpowiednikach stosunek ten jest odwrotny.
Transparentne czy mleczne?
Zanim przejdziemy do kwestii technicznych i parametrów decydujących o użytkowaniu żarówek ledowych, przyjrzyjmy się ich transparentności. Na rynku znajdujemy te całkowicie przezroczyste, jak i mleczne, wręcz białe. Gdzie tkwi różnica?
Jedne i drugie są w stanie doskonale oświetlić każde pomieszczenie, będąc zamontowanymi w lampach mających spełniać rolę światła głównego. Równie dobrze sprawdzają się jako oświetlenie dodatkowe. Inne są jednak efekty wizualne, a co za tym idzie, także komfort korzystania z danego pomieszczenia. Całkowicie transparentna żarówka najlepiej wpisuje się we wnętrza wyraziste, pełne kolorów, detali, elementów wyposażenia. Jest ponadto pożądana pośród aranżacji bardzo precyzyjnie zaplanowanych, w których tło ma ogromne znaczenie. Transparentność daje szansę, aby w to tło wtopić się całkowicie. Jest zatem światło, ale sama żarówka pozostaje niejako niezauważona. Nie zaburza harmonijnego wystroju.
Mleczne szkło pozwala złagodzić nieco wiązką świetlną, czyni ją subtelniejszą i przyjaźniejszą dla oka. Nie ma ryzyka rażenia. Ponadto wizualnie takie żarówki wpisują się w aranżacje klasyczne. Mamy zatem połączenie nowoczesnej technologii świecenia – led, jednocześnie nadającej się do zastosowania w wystrojach tradycyjnych, retro czy vintage.
Najważniejsze parametry
Wybierając żarówki ledowe należy zwracać uwagę na wartość lumenów (lm), a nie watów. Waty określają pobór mocy, a w przypadku ledów, dzięki lumenom dowiemy się, jak jasno będą świeciły żarówki.
Należy także pamiętać o barwie światła – zimna czy ciepła? Biała, dzienna czy naturalna? Dobieramy je zgodnie z funkcją pomieszczenia i wystrojem, pamiętając, że barwa zimna sprzyja koncentracji, a ciepła odpowiada za tworzenie intymnej atmosfery wnętrza. Ostatni punkt to kwestia kąta świecenia żarówek ledowych. Im jest on mniejszy, tym bardziej nadaje się do eksponowania niewielkich fragmentów przestrzeni. Dla równomiernego oświetlenia całego pomieszczenia potrzeba szerokiego kąta świecenia.
Wyjątkowe aranżacje to te, które są dopasowane pod względem wizualnym, ale i zapewnienia komfortu korzystania z każdego pokoju i przestrzeni domowej. Praktyczne walory mają zatem kluczowe znaczenie.