Zasłony i rolety w naszych domach

3
231
Zasłony i rolety w naszych domach

Doskonałym sposobem na zachowanie prywatności we własnym domu są zasłony i rolety. Zamontowane w oknach mogą pełnić dwojakie zadanie. Pierwszym z nich niewątpliwie będzie ukrycie przed wścibskim wzrokiem przechodniów i sąsiadów wnętrza mieszkania, drugim aspekt dekoracyjny.

Wieszając w oknach zasłony i rolety wyszukujemy takich, które nie tylko osłonią wnętrze mieszkania przed niechcianymi spojrzeniami, ale również efektownie zaprezentują się w oknie. Znalezienie rozwiązania, które będzie w stanie połączyć w sobie obie te cechy, aczkolwiek trudne, z pewnością jest możliwe.

Na co zwracać uwagę, wybierając zasłony i rolety

Dokonując wyboru dekoracji okiennych należy zwracać uwagę na kilka ważnych aspektów. Po pierwsze istotne jest to, jak daleko od naszych okien znajdują się inne budynki mieszkalne, ciągi komunikacyjne lub jakiekolwiek obiekty, z których można obserwować wnętrze mieszkania. Jeśli istnieje takie ryzyko, warto zdecydować się na zasłony i rolety nietransparentne, które całkowicie ukryją to, co znajduje się wewnątrz. Gdy natomiast chcemy, by pomimo zasłoniętych okien dostawała się do mieszkania odrobina światła, wtedy odpowiedniejsze dekoracje okienne wykonane z delikatnych, zwiewnych tkanin.

Jeśli zależy nam na utrzymaniu spójnej stylistyki wnętrza, dobrze byłoby dopasować zasłony i rolety do stylu, w jakim urządzono mieszkanie. Staną się wtedy doskonałym uzupełnieniem wystroju, z którym pozostaną w całkowitej harmonii.

Zasłony

Zasłony mogą charakteryzować się różnym kolorem, wzorem i fakturą. Mnogość produktów dostępnych na rynku stwarza tu bardzo szerokie możliwości wyboru. Mogą występować w oknach jako jedyna dekoracja lub w połączeniu z firaną, żaluzją albo obu powyższymi.

Rolą zasłon, oprócz funkcji dekoracyjnej oraz ochrony prywatności mieszkańców, będzie też niekiedy wpływ na nasze doznania wizualne. Odbiór może być zupełnie inny, w zależności od ich długości, sposobu upięcia i tego, jak układają się w oknie. Sposobem na optyczne powiększenie wnętrza będzie na przykład montaż długiej, kładącej się na podłodze zasłony.

Rolety

Choć zasłony i rolety mają ze sobą wiele wspólnego, to jeśli weźmiemy po uwagę rodzaj zastosowanego materiału, te drugie wykazują znacznie większą różnorodność. Na rynku dostępne są rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Tu zajmiemy się wyłącznie tymi pierwszymi.

Rolety wolnowiszące

Często określane też jako klasyczne. Montowane są do ściany lub sufitu. Zwykle zasłaniają nie tylko szyby, ale całe okna.

Rolety w kasecie

Mogą być montowane do ramy okna lub ściany. Kasetę wykonuje się z PCV albo aluminium. Rolety w kasecie prezentują się znacznie lepiej niż klasyczne.

Rolety plisowane

Cieszą się dużą popularnością. Dają możliwość wyboru części okna, która zostanie zasłonięta. Doskonale sprawdzają się w ciasnych wnękach okiennych.

Rolety rzymskie

W ostatnich czasach bardzo modne. Najczęściej montuje się je do ściany lub sufitu, dlatego mogą zasłaniać całe okna i wnęki okienne. W przeciwieństwie do wielu innych rolet dają możliwość prania i wymiany tkaniny.

Jak widać, wybór dekoracji okiennych jest ogromny. Warto przemyśleć wcześniej, które z nich najlepiej sprawdzą się we wnętrzach naszych domów i wybrać zasłony i rolety najlepiej odpowiadające naszym potrzebom. Dzięki temu zyskany nie tylko funkcjonalny dodatek do mieszkania, ale i ciekawą dekorację.

Ocena

3 KOMENTARZE

  1. Pomimo tego, że aura jesienna na dobre zadomowiła się i skutecznie ograniczyła dopływ promieni słonecznych, stanęłam przed wyborem – zasłony czy rolety? Ten artykuł uświadomił mi, że traktowanie rolet jako sposobu odcięcia się od świata zewnętrznego to błąd! Okazuje się, że istnieje tak ogromny wybór, że aktualnie nie wiem na jakie się zdecydować. Owszem rezygnuję z zasłon na rzecz rolet! To dość oryginalny sposób na podkreślenie charakteru danego pomieszczenia. Jakie wybrać? Cały czas myślę o roletach rzymskich…

  2. A dotąd myślałam, że rolety… to po prostu rolety, a tu tyle rodzajów. Tak naprawdę to wszystkie mi się podobają, no i każda ma nieco inne zastosowanie, odmiennie prezentuje się w oknie. Muszę przemyśleć swój wybór, ale jedno jest pewne – nigdy więcej żaluzji.

  3. Mnie osobiście bardzo podoba się połączenie rolet plisowanych z tradycyjnymi firankami. Wygląda to bardzo estetycznie, a do tego jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Takie rozwiązanie pasuje idealnie do kuchni, ale też do innych pomieszczeń np. biura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge