Zmiana taryfy prądu – jak wykonać i wybrać odpowiednią taryfę

0
55

Wprowadzamy się do nowego domu czy mieszkania i po pewnym czasie zauważamy jak bardzo wysokie rachunki za prąd powinniśmy płacić. Oczywiście jesteśmy w sytuacji, która nie pozwala nam na takie wydatki i musimy zrezygnować z wybranej początkowo taryfy, czy też sprzedawcy. Nie zawsze posiadamy odpowiednią wiedzę, która sprawi, że będziemy potrafili podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą obniżenia naszych comiesięcznych rachunków za prąd. Dlatego, warto zagłębić się w ten temat, zanim zdecydujemy się co robić dalej.

Zmiana taryfy na prąd

Pierwszym o czym warto pamiętać, to różnicę między dostawcą, a sprzedawcą prądu. Jeśli w przypadku dostawcy zmiana jest niemożliwa, gdyż to właśnie dostawca zapewnia całą infrastrukturę w danym regionie, to sprzedawcę można z łatwością zmienić w każdej chwili. Często zmiana sprzedawcy może zaoszczędzić nam niemałą kwotę na niezbędnych comiesięcznych wydatkach. Na ich stronie internetowej znajdziemy wszystkie potrzebne informacje, jakie dokumenty musimy złożyć i gdzie. Oczywiście przed zmiana taryfy powinniśmy uwzględnić kilka elementów, które pomogą nam w tym wyborze. Taryfa domowa to taryfa G, lecz do wyboru mamy kilka taryf w tym zakresie G12a, G12b oraz G11. Wybór z pośród tych trzech jest uzależniony od zużycia prądu. Musimy przeanalizować w jakich porach najwięcej zużywamy energii i kiedy jej najbardziej potrzebujemy. Taryfa G12 jest dla tych, którzy ze sprzętów elektronicznych korzystają głównie wieczorami, natomiast G11 dla tych, którzy korzystają w ciągu dnia. To rozeznanie pomoże nam wskazać taryfę, dzięki której nasze rachunki za prąd nie będą gigantyczne. Polecaną taryfa jest G11, ponieważ pozwala nam korzystać z prądu cały czas bez względu na to czy jest to pora dnia, czy nocy.

Zmiana sprzedawcy prądu – czy to konieczne?

Oczywiście przy zmianie taryfy nie musimy zmieniać naszego sprzedawcy, ale jeśli Twoje rachunki są duże, warto nad taką zmianą się zastanowić. Powinniśmy przeanalizować proponowane ceny i porównać je z konkurencją. Może się zdarzyć, że u innego sprzedawcy zmiana taryfy będzie dla nas oszczędna i bardziej opłacalna. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z ofertą konkurencji i cenami na rynku.

Taryfy prądu w Polsce

W Polsce oferty prądu zależne są od tego, gdzie chcemy go wykorzystywać. Inną propozycję taryfy prądu otrzymamy dla gospodarstwa domowego, inną dla firm, a jeszcze inną podczas budowy. Jeśli już jesteśmy pewni do jakich celów będziemy wykorzystywać energię, pozostało nam tylko zdecydować się na taryfę. Taryfy, jak wspomniano wcześniej, w dużym stopniu są uzależnione od naszych potrzeb. Możemy samodzielnie przekalkulować nasze wydatki na prąd lub skontaktować się ze sprzedawcami, którzy często na podstawie ostatniego rachunku za energię elektryczną układają indywidualną ofertę. Odpowiedni wybór sprawi, że nasze rachunki będą idealne na naszą kieszeń. Ceny prądu w Polsce rosną jak i maleją, jednak nie można określić jednej ceny, gdyż to wszystko zależy od naszej indywidualnej oferty oraz umowy z naszym dostawcą.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge