Zmywarka pod blat czy wolnostojąca

0
66
Zmywarka pod blat czy wolnostojąca

Wybór urządzeń kuchennych ma kluczową rolę dla późniejszego użytkowania i funkcjonalności pomieszczenia. Inwestor będzie musiał zdecydować między innymi, czy lepsza będzie zmywarka pod blat, czy wolnostojąca. Inne kryteria, jakie powinien wziąć pod uwagę to wymiary urządzenia, jego pojemność i dodatkowe funkcje. Warto uwzględnić te cechy zmywarki, które pozwolą na poczynienie oszczędności w domowym budżecie.

Pierwszą i najważniejszą sprawą do rozstrzygnięcia jest to, czy w kuchni zagości zmywarka pod blat, czyli inaczej mówiąc w zabudowie, czy też osobne, wolnostojące urządzenie. Kwestia ta jest o tyle istotna, że w przypadku zmywarki wolnostojącej znacznie łatwiejsze będzie usuwanie wszelkich napraw oraz skutków zalania pomieszczenia. Z kolei zmywarki umieszczone pod blatem są zupełnie niewidoczne (z wyjątkiem tych, które mają odkryty panel sterujący), co pozwala na aranżację jednolitej zabudowy w kuchni.

Wielkość urządzenia

Zmywarka pod blat kuchenny może mieć różne wymiary. Jej wielkość uzależnia się zwykle od metrażu pomieszczenia oraz tego, ilu osobom będzie musiała służyć. Standardowo zmywarki mają szerokość od 45 do 60 cm. Zanim dokonamy wyboru urządzenia, przeanalizujmy ile naczyń mamy do mycia każdego dnia i dostosujmy do niej wielkość zmywarki.

Zmywarka pod blat a pojemność

Z wielkością zmywarki nierozerwalnie wiąże się pojemność urządzenia. Ten parametr podaje się zwykle w kompletach naczyń. Co to dokładnie oznacza? Osoby, którym zdarzyło się już w przeszłości kupować zmywarkę, zauważyły na pewno, że producenci zwykli podawać pojemność urządzenia w ilości kompletów naczyń, przy czym jeden komplet to zestaw naczyń dla jednej osoby. W skład takiego zestawu wchodzą: talerz głęboki, talerz płytki, talerz deserowy, szklanka, filiżanka, kieliszek do wina oraz łyżka, widelec, nóż i łyżeczka.

Dla porównania należy wspomnieć, że zmywarka o szerokości 45 cm może pomieścić jednorazowo od 8 do 10 kompletów naczyń, a zmywarka o szerokości 60 cm około 12 – 15 kompletów.

W tym miejscu warto pamiętać, że niektóre zmywarki mają funkcję określaną jako automatyka zmywania. W praktyce oznacza to, że urządzenia potrafią dostosowywać czas mycia oraz ilość pobieranej wody do wielkości załadunku urządzenia.

Elektrozawór

Warto zadbać także o to, by zarówno zmywarka pod blat, jak i ta wolnostojąca została wyposażona w zawór bezpieczeństwa. Taki zawór odcina dopływ wody do urządzenia w przypadku wykrycia wycieku z komory. Funkcja jest o tyle istotna, że jej brak na wypadek przypadkowego otwarcia drzwiczek lub awarii może przyczynić się do zalania mieszkania.
Nie można nie wspomnieć także o innej funkcji, w którą wyposażone zostały nowe modele zmywarek. Otwarcie drzwiczek tych urządzeń powoduje zatrzymanie zmywania. To bardzo przydatna funkcja, która podnosi bezpieczeństwo ich pracy.

Dodatkowe funkcje urządzeń

Zarówno zmywarka pod blat kuchenny, jak i ta wolnostojąca może wykazywać szereg dodatkowych funkcji. Wśród tych, które zapewne najbardziej zainteresują konsumentów, warto wymienić: funkcję wyparzania, która skutecznie sterylizuje naczynia; funkcję opóźnionego startu, co przydaje się, zwłaszcza jeśli zależy nam, by naczynia nie pozostawały długo w zmywarce po zakończeniu mycia lub automatykę zmywania, o której wspomniano już powyżej.

Wybór funkcji dodatkowych uzależnia się od indywidualnych potrzeb samych zainteresowanych. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie przeanalizować, które z nich przydadzą się w naszej kuchni i oczywiście zdecydować, czy lepsza będzie zmywarka pod blat, czy wolnostojąca.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge